Nestojí nič, že sa lekár predstaví predtým, ako vám strčí ruky do vagíny, hovorí režisérka filmu o pôrodoch

Zdroj: Before I met you

Zuzana Límová nakrútila film Medzi nami, ktorý ukazuje rutinu a neosobnosť pôrodov na Slovensku. V troch najväčších bratislavských pôrodniciach strávili filmári tri mesiace.

Režisérka Zuzana Límová si myslela, že jej jediná dcéra Ema príde na svet za iných okolností. Dievčatko sa narodilo o mesiac skôr, ako bol stanovený termín, a stalo sa tak v pôrodnici na Kramároch (Univerzitná nemocnica v Bratislave).

„Študovala som v Taliansku, chodila som sa tam pozerať po pôrodniciach, a keď som sa zo dňa na deň ocitla na Kramároch, bola som prekvapená, ako to tam funguje. Pripadalo mi to neuveriteľné.“

Už vtedy si povedala, že by o tom mal niekto spraviť film. „Pôrodnica je svet vo svete, má úplne iné pravidlá ako ten vonkajší.“ Nakoniec film nakrútila ona s medzinárodným tímom. Kameramanka bola Nemka, strihačka Talianka. Počas svojej práce hovorila s desiatkami žien a zdravotníkov, s odborníkmi aj s ľudskoprávnymi organizáciami.

Život v troch najväčších pôrodniciach

Film Medzi nami (Before I met you) bude mať premiéru 16. októbra. Bývalé vedenie  Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa ho snažilo zastaviť, autori filmu tvrdia, že ich zablokovali na niekoľko mesiacov. Už pred premiérou sa vyhrocuje aj diskusia o filme na internete.

Tím tvorcov vlani vo februári a v marci dostal od vtedajšieho vedenia nemocnice možnosť zachytiť život všetkých troch bratislavských pôrodníc (Antolská, Kramáre, Ružinov). Film podľa režisérky len ukazuje, ako vyzerajú bežné pôrody, a rutinu v pôrodniciach. O svojich zážitkoch hovoria tri matky, jednou z nich je Límová.

„V našich pôrodniciach sa radosti materstva môžu ľahko premeniť v opak. Izolované od blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou a ťažko pochopiteľnými praktikami,“ hovorí.

Nový riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Pôrody

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |