Denník N

Súkromné jasle môžu začiatkom budúceho roku zavrieť, úrady nezvládajú registráciu

Foto – Lucia Gomez s svojom zariadení Rainbow Garden. Foto – archív
Foto – Lucia Gomez s svojom zariadení Rainbow Garden. Foto – archív

Keď sa jasle aj chcú registrovať, povedia im, aby počkali, lebo nevedia, ako majú postupovať, hovorí šéfka Aliancie súkromných jaslí a škôlok Lucia Gomez.

Novela zákona o sociálnych službách upravila od marca podmienky fungovania súkromných jaslí. Tie, ktoré už na trhu fungujú, by mali splniť viaceré nové podmienky do začiatku budúceho roku. Jednou z nich je aj registrácia na VÚC, majiteľky súkromných zariadení však kritizujú, že nevedia registráciu získať, pretože nie je jasné, čo všetko k nej musia predložiť a VÚC žiadajú aj to, čo ministerstvo tvrdí, že netreba. Šéfka Aliancie súkromných jaslí a škôlok LUCIA GOMEZ naznačuje, že by mal štát povinnosť registrácie o štvrť roka odložiť, pretože včas nedal úradom v regiónoch jasné inštrukcie.

Od januára by súkromné jasle mali spĺňať podmienky zákona o sociálnych službách, ale necelé tri mesiace pre týmto termínom nespĺňajú tú základnú – nemajú registráciu. Prečo?

Pretože vyššie územné celky (VÚC)​,​ kde sa musia zriaďovatelia jaslí registrovať, nemajú usmernenie od ministerstva práce, aby postupovali jednotne. Aj preto si každá úradníčka vysvetľuje zákon a podmienky na registráciu po svojom. ​Je to pre nich nové a keďže nemajú presné inštrukcie, čo majú žiadať​ – požadujú​ ​od zriaďovateľov ​veci aj nad rámec toho, čo by mali, aby boli kryté.

Majiteľky jaslí sa sťažujú, že v každom regióne chcú od nich na VÚC na registráciu niečo iné. Je to tak?

​Zoznam požadovaných dokumentov potrebných na registráciu sa zhoduje – rozdiely nastavajú v ich posúdení. Veľká nejednotnosť je v mnohom, napríklad aj v posúdení vzdelania zamestnanca. Konkrétne na niektorých VÚC nechcú uznať zdravotnú sestru za kvalifikovaný personál​ a žiadajú doplnenie 220-hodinovým kurzom, „iba“ preto, že nemá vyštudovaný odbor Detská sestra, ktorý u nás už neexistuje od roku 1995. Je neuveriteľné, že vyštudovaná zdravotná sestra si má doplniť vzdelanie nejakým kurzom, ktorého kvalita je tiež otázna. Nájde sa mnoho takýchto „drobností“, napríklad aj v opise činností, ktoré v zariadení poskytujeme – niekde stačí dvomi vetami, inde žiadajú celé slohové práce.

Takže nikde nie je priamo napísané, čo majú od majiteľov jaslí požadovať, a je len na úradoch, čo to bude, kým nepríde usmernenie?

Áno.​ Existuje zoznam povolení, potvrdení a rôznych dokladov súvisiacich s prevádzkovaním jaslí a fungovaním firmy ako takej, ktoré je potrebné pri registrácii predložiť, to je uvedené aj v zákone. Pracovníci VÚC však žiadajú nové, aktualizované kolaudačné rozhodnutia a rozhodnutie regionálneho úradu verejného zdravotníctva. ​Vyslovene žiadajú,  aby zriaďovatelia mali na tých najdôležitejších povoleniach, ktoré už roky majú a boli schvaľované podľa vtedajšej legislatívy, napísaný termín: Zariadenie pre deti do troch rokov veku dieťaťa alebo Zariadenie sociálnych služieb – nezhodujú sa ani v požiadavke na terminológiu.  Tieto termíny však zriaďovatelia na povoleniach logicky mať nemôžu, keďže je to termín nový, zavedený od 1. marca 2017. Preto teda pracovníci žiadajú všetky povolenia aktualizovať – čo však znamená žiadosti, opätovné predkladanie dokumentov príslušným úradom, poplatky, dlhé čakacie lehoty a zvyčajne záver, že taká aktualizácia nie je ani možná.

Keďže je problém s registráciou, navrhli ste, aby ju odložili, aby bola povinná až o tri mesiace neskôr, teda od apríla, nie od januára.

Navrhli sme to preto, že aj novela, ktorá dáva jasliam nové povinnosti, začala platiť o štvrť roka neskôr, ako mala, aj preto, že po jej odložení úrady prestali niečo robiť. Keď sa jasle aj chcú registrovať, povedia im, aby počkali, lebo nevedia, ako majú postupovať.

Dá sa povedať, že argument na odloženie registrácie je ten, že ministerstvo nezvládlo proces usmernenia VÚC?

Áno. Hlavne neurobili 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jasle a škôlky

Teraz najčítanejšie