Valko sa proti lúpežníkom asi bránil, pôvodne ho zavraždiť nechceli

Aktualizované o 16:13 – Jozef R., obvinený z vraždy Ernesta Valka, podľa svedka zavraždil aj svojho komplica z inej lúpeže.

Foto – TASR

Vopred naplánovaná lúpež, ktorá sa zvrhla na vraždu. Páchatelia utekali z miesta činu v panike. Taký bol pravdepodobne priebeh udalostí pri vražde právnika Ernesta Valka, ktorý zistila polícia. V stredu o tom informovali generálny prokurátor Jaromír Čižnár, jeho námestník Peter Šufliarsky a policajný prezident Tibor Gašpar.

Opakovali, že až keď rozhodne súd, bude možné hovoriť, že takto sa vražda odohrala. Na takýto opis však podľa nich existuje dôvodné podozrenie a viacero dôkazov.

Lúpiť u Valka išli Jozef R. (vtedy 36) a Jaroslav K. (vtedy 38). Právnika si vyhliadli ako bohatého človeka, ktorý máva pri sebe veľkú hotovosť. Niekoľko dní sledovali jeho luxusný dom v Limbachu, ktorý bol zabezpečený alarmom. Sledovali jeho zvyky, to, kedy asi býva doma.

Bez jeho prítomnosti by sa im ťažko prekonával alarm, a preto prišli v čase, keď bol Valko v dome. Predtým páchali lúpeže v bankách, a to, že pri lúpeži sú ľudia, tak poznali.

Video: Celá tlačová beseda generálneho prokurátora a policajného prezidenta (autorka: Monika Tódová)

Zapáchajúca chemikália a Valkova zbraň

8. novembra 2010 prišli definitívne na jeho pozemok so zámerom olúpiť ho. Do domu vpustili zapáchajúcu chemikáliu. Chceli tak prinútiť Valka, aby otvoril okná a dvere a vetral. To sa im aj podarilo. Asi o 18:30 prišiel právnik domov, začal vetrať.

Krátko nato vstúpili do domu a jeden z nich Ernesta Valka strelil do ľavej časti hrudníka. Zasiahol pľúca a srdce, právnik bol okamžite mŕtvy.

Je pravdepodobné, že Valko páchateľov začul a išiel sa brániť. Asi mal v ruke vlastnú zbraň. Polícia povedala, že to, či sa právnik bránil, vyšetrovateľ nechce zverejniť. Povedali však, že páchatelia jeho zbraň ukradli a neskôr ju hodili do nádrže v Kučišdorfskej doline pri Pezinku. V roku 2014 ju tam policajti našli.

Jeden komplic je mŕtvy, druhý priviedol k vražednej zbrani

Lupiči medzitým ďalej lúpili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Vražda Ernesta Valka

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |