„Mám pocit, že ma Slováci trochu ponížili.“ Čo hovorí Mečiar v novom filme – a ako sa to blíži k realite

Vladimír Mečiar na archívnej fotke z filmu Terezy Nvotovej. Reprofoto – N

Môžem povedať, že sa mi podarilo dožiť dôchodku v štandarde, o ktorom som si v živote nemyslel, rozpráva o sebe v novom dokumente Vladimír Mečiar. Svoj osud prirovnáva k Dubčekovi či Tisovi a vraví, že ešte dobre dopadol.

Nosí ponožky so štátnym znakom a vlastnými iniciálami („VM“), vo svojej vile Elektra chová papagája, ktorý ho vraj vedel napodobniť, aj po sedemdesiatke cvičí a rád sa pozerá do ohňa, lebo je to niekedy lepšie ako sledovať televízor.

Pozorný divák, ktorý si pozrie nový dokument Terezy Nvotovej, sa o bývalom premiérovi Vladimírovi Mečiarovi dozvie aj pár detailov z osobného života, ktoré možno doteraz nevedel. Ako bonus režisérka vo filme ukáže aj mladého Mečiara s vypracovaným telom a činkami.

Väčšinu nového dokumentu však vypĺňajú politické udalosti, ktoré sú viac-menej známe, no stojí za to si ich pripomenúť. Mečiar, ktorý sa dlhé roky novinárom vyhýbal, ich komentuje priamo zo svojej vily Elektra.

Ako zvykol, občas preháňa, občas zahmlieva a občas si jednoducho vymýšľa. Čo sa vlastne z úst expremiéra v novom dokumente dozvieme?

„Školený agent KGB? Totálna hlúposť“

Film Terezy Nvotovej sa vracia na samý začiatok Mečiarovej politickej kariéry, keď sa medzi ľuďmi úplne neznámy podnikový právnik Skloobalu Nemšová stal z ničoho nič ministrom vnútra.

Špičky Verejnosti proti násiliu (VPN) v roku 1990 nevedeli nájsť vhodného kandidáta, a tak usporiadali konkurz z vybraných kandidátov, ktorí mali nejaké odporúčanie. „Prišiel akýsi chlapík a vedel všetko,“ hovoril o Mečiarovi vtedajší podpredseda vlády Vladimír Ondruš.

Vladimír Mečiar. Archív – TASR

Lídri VPN Fedor Gál či Peter Zajac dnes priznávajú, že vedenie hnutia bolo v tom čase veľmi naivné, keď sa nepýtalo, odkiaľ má Mečiar vlastne taký dobrý prehľad o rezorte vnútra, v ktorom predtým vôbec nepracoval.

„Hľadal som systémové riešenia a tie boli správne, tak som sa stal podozrivý, že som asi školený agent KGB,“ komentuje to vo filme Mečiar.

„Čo bola totálna blbosť. Voľačo som na sebe pracoval, voľačo bolo tým, že každý máme nejakú danosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |