Denník N

Prvýkrát ukázali „základňu“ NATO na Slovensku. Zaujme iba tým, že ju opravila SBS-ka blízka Smeru

Na pracovisku NATO pri Vajnoroch sa doteraz odohrávali ceremónie iba pre ľudí z rezortu obrany (na fotke návšteva delegácie ministerstva obrany z 5. septembra). Foto – NFIU
Na pracovisku NATO pri Vajnoroch sa doteraz odohrávali ceremónie iba pre ľudí z rezortu obrany (na fotke návšteva delegácie ministerstva obrany z 5. septembra). Foto – NFIU

Nemeckí či americkí vojaci, ktorí slúžia pri Bratislave, občas chodia aj do slovenských škôl rozprávať o aktivitách NATO.

Keď začiatkom roka otvárali pracovisko NATO v kasárňach Vajnory pri Bratislave, kľúčovou informáciou pre verejnosť bolo to, že všetko prebehlo za zavretými dverami.

Na Slovensko pritom vtedy prileteli špičky Aliancie na čele s americkým generálom Stevenom Sheprom, zástupcom náčelníka vojenského výboru. Večerné správy však vysielali zábery na plot, spoza ktorého vyhráva vojenská dychovka, pretože ceremónia bola len pre úzky okruh vybraných hostí.

Niektorí analytici aj opoziční politici kritizovali ministerstvo obrany, že premrhalo príležitosť ako pozitívne zviditeľniť členstvo Slovenska v NATO.

O deväť mesiacov neskôr sa novinári v stredu prvýkrát pozreli za tieto dvere. Stalo sa tak počas návštevy nemeckého generála Manfreda Hofmanna, ktorý v Aliancii zodpovedá za tento typ pracovísk.

Na tlačovej konferencii opakoval najmä vety o tom, aké je pre NATO dôležité budovať spojenia medzi členskými štátmi. „Silní sme vtedy, keď ako tím stojíme tesne vedľa seba,“ hovoril.

Nemecký generál Manfred Hofmann na Slovensku. foto – NFIU

Tím pre prípad núdze

Vajnory sú dnes jedným z mála miest na Slovensku, kde slúžia zahraniční vojaci. Je ich tu 21, sú z Nemecka, Rumunska, Maďarska či USA. Sú súčasťou spoločného tímu s dvadsiatimi Slovákmi.

Zahraniční vojaci pôsobia ešte v Trenčíne a Novákoch, kde sú medzinárodné školiace centrá pre odstraňovanie mín a likvidáciu nevybuchnutej munície. A málo sa vie o tom, že na letisku Sliač ešte stále pracuje pár ruských technikov, ktorí sa tu podieľajú na servise našich stíhačiek Mig-29.

Pracovisko pri Vajnoroch (označené skratkou NFIU) je styčným tímom aliancie a jeho hlavnou úlohou je pripraviť pôdu pre prípad, že by na Slovensko museli prísť spojenecké vojská.

Členovia tímu preto komunikujú s úradníkmi ministerstva dopravy, zdravotníctva alebo s manažérmi slovenských letísk. Riešia s nimi, aké zásobovacie trasy použiť, ako zabezpečiť prílet väčšieho množstva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Bödörovci a Bonul

Teraz najčítanejšie