Denník N

Prvýkrát ukázali „základňu“ NATO na Slovensku. Zaujme iba tým, že ju opravila SBS-ka blízka Smeru

Styční tím sídli v kancelárskej budove v kasárnňach Vajnory, kde spolu s nimi sídli jednotka vojakov čestnej stráže. Pracovisko im rekonštuovali, kantínu už nie. Foto - NFIU SVK
Styční tím sídli v kancelárskej budove v kasárnňach Vajnory, kde spolu s nimi sídli jednotka vojakov čestnej stráže. Pracovisko im rekonštuovali, kantínu už nie. Foto – NFIU SVK

Nemeckí či americkí vojaci, ktorí slúžia pri Bratislave, občas chodia aj do slovenských škôl rozprávať o aktivitách NATO.

Keď začiatkom roka otvárali pracovisko NATO v kasárňach Vajnory pri Bratislave, kľúčovou informáciou pre verejnosť bolo to, že všetko prebehlo za zavretými dverami.

Na Slovensko pritom vtedy prileteli špičky Aliancie na čele s americkým generálom Stevenom Sheprom, zástupcom náčelníka vojenského výboru. Večerné správy však vysielali zábery na plot, spoza ktorého vyhráva vojenská dychovka, pretože ceremónia bola len pre úzky okruh vybraných hostí.

Niektorí analytici aj opoziční politici kritizovali ministerstvo obrany, že premrhalo príležitosť ako pozitívne zviditeľniť členstvo Slovenska v NATO.

O deväť mesiacov neskôr sa novinári v stredu prvýkrát pozreli za tieto dvere. Stalo sa tak počas návštevy nemeckého generála Manfreda Hofmanna, ktorý v Aliancii zodpovedá za tento typ pracovísk.

Na tlačovej konferencii opakoval najmä vety o tom, aké je pre NATO dôležité budovať spojenia medzi členskými štátmi. „Silní sme vtedy, keď ako tím stojíme tesne vedľa seba,“ hovoril.

Nemecký generál Manfred Hofmann na Slovensku. foto – NFIU

Tím pre prípad núdze

Vajnory sú dnes jedným z mála miest na Slovensku, kde slúžia zahraniční vojaci. Je ich tu 21, sú z Nemecka, Rumunska, Maďarska či USA. Sú súčasťou spoločného tímu s dvadsiatimi Slovákmi.

Zahraniční vojaci pôsobia ešte v Trenčíne a Novákoch, kde sú medzinárodné školiace centrá pre odstraňovanie mín a likvidáciu nevybuchnutej munície. A málo sa vie o tom, že na letisku Sliač ešte stále pracuje pár ruských technikov, ktorí sa tu podieľajú na servise našich stíhačiek Mig-29.

Pracovisko pri Vajnoroch (označené skratkou NFIU) je styčným tímom aliancie a jeho hlavnou úlohou je pripraviť pôdu pre prípad, že by na Slovensko museli prísť spojenecké vojská.

Členovia tímu preto komunikujú s úradníkmi ministerstva dopravy, zdravotníctva alebo s manažérmi slovenských letísk. Riešia s nimi, aké zásobovacie trasy použiť, ako zabezpečiť prílet väčšieho množstva lietadiel či dodávky liekov.

„Kľúčová je schopnosť reagovať rýchlo. To bol dôvod, prečo bol odsúhlasený plán na vybudovanie takýchto styčných tímov,“ dodal Hofmann.

V styčnom tíme NFIU pôsobí 41 vojakov, z toho polovica zo zahraničia. Takéto tímy fungujú aj v ďalších členských krajinách, ktoré tvoria východnú hranicu NATO. foto – NFIU

Obchod pre známu firmu

Podobné centrá vznikajú v členských krajinách, ktoré tvoria východnú hranicu NATO. Rozhodli o tom členské štáty ešte v roku 2014 na samite vo Walese.

Prioritne ich zriadili v pobaltských štátoch a v Poľsku, ktoré sa najviac obávajú možnej agresie zo strany Ruska. Na ich území má byť okolo 4000 zahraničných vojakov, preto tu majú väčší význam.

Naopak, na Slovensku dnes nie je takýto scenár považovaný za reálny, preto sa o styčnom tíme vo Vajnoroch ani príliš nevie. Nevšímajú si ho dokonca ani proruské dezinformačné weby. Na Facebooku sa len občas objavia komentáre, ktoré pracovisko označujú nesprávne ako „americkú základňu“.

Styčný tím NATO pôsobí v rekonštruovanej kancelárskej budove v areáli kasární, kde za minulého režimu sídlil útvar raketového vojska. foto N – Tomáš Benedikovič a NFIU

V skutočnosti ide o jednu modernizovanú kancelársku budovu v areáli bývalých kasární raketového vojska vo Vajnoroch. Zaujímavé na nej sú len okolnosti rekonštrukcie, ministerstvo obrany na práce v tichosti podpísalo zmluvu s SBS-kou Bonul s väzbami na politikov Smeru, ktorá si potom najala ozajstnú stavebnú firmu.

Zákazku za 2,9 milióna eur jej priklepli tesne po vlaňajších voľbách. Tender stihli dokončiť za šesť dní, v čase, keď si mal vtedajší minister a dnes podpredseda parlamentu za Smer Martin Glváč už len vypratávať kanceláriu.

Zahraniční vojaci chodia do škôl

Pracovisku od jeho vzniku velí slovenský plukovník Jozef Zekucia, ktorý onedlho zamieri do civilu – kto tím prevezme po ňom, zatiaľ nie je známe.

Zekucia hovorí, že jednou z úloh tímu je aj robenie osvety o NATO. Vojaci preto občas chodia aj do slovenských škôl besedovať so žiakmi.

„Keď nás pozvú, tak chodíme rozprávať o aktivitách NATO a o tom, že nie sme nejakou utajenou skupinou,“ hovorí Zekucia.

Vlani na jar pozvali vojakov zo styčného tímu na besedu s bratislavskými školákmi o NATO. foto – NFIU

Na školy sa snažia chodiť aj členovia protizápadne orientovaných Slovenských brancov, ktorých si ľudia pre ich uniformy často pletú so skutočnými vojakmi.

Zekucia hovorí, že na besedy si berie aj zahraničných vojakov zo svojho tímu. „V Bratislave sme napríklad boli na jednej základnej škole, kde sa žiaci s mojimi kolegami rozprávali v angličtine i nemčine. Pre nás všetkých to bolo veľmi zaujímavé.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bödörovci

Slovensko

Teraz najčítanejšie