Palestínske hnutia Hamas a Fatah sa po desiatich rokoch zmierili, vyriešenie kľúčového sporu odložili

Palestínčania oslavujú zmierenie Fatahu a Hamasu. Foto – TASR/AP

O ozbrojených militantoch Hamasu, ktorých je 20- až 25-tisíc, sa bude rokovať neskôr.

Desať rokov po tom, čo palestínske hnutie Hamas, označované viacerými krajinami za teroristickú organizáciu, násilne vyhnalo z pásma Gazy predstaviteľov palestínskej samosprávy a hnutia Fatah, v egyptskej Káhire ich predstavitelia vyhlásili, že dospeli k dohode o zmierení. Následne ju aj podpísali.

Jej najpodstatnejším výsledkom je to, že Fatah do 1. decembra prevezme civilnú a administratívnu kontrolu nad pásmom Gazy a jeho bezpečnostné zložky budú mať od 1. novembra zodpovednosť za hraničný priechod s Egyptom Rafah, čo by mohlo znamenať jeho znovuotvorenie. Veľmi rýchlo by tiež malo dôjsť k ukončeniu ekonomických opatrení proti vláde Hamasu zo strany palestínskej samosprávy.

Nepodarilo sa však dosiahnuť to, aby sa Hamas vzdal svojho ozbrojeného krídla, v ktorom pôsobí 22- až 25-tisíc dobre vyzbrojených militantov. Tí sa nestarajú len o bezpečnosť v pásme Gazy, ale sú zodpovední aj za teroristické útoky voči Izraelu.

Na začiatku rokovaní pritom predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás hovoril, že bez toho, aby sa Hamas poddal v tejto otázke, sa rokovania nepohnú ďalej. Teraz je to tak, že palestínske frakcie sa dohodli, že o tejto otázke budú rokovať neskôr.

Palestínske územia – západný breh a pásmo Gazy – sú už desať rokov rozdelené nielen fyzicky, izraelskými osadami, ale aj politicky, ideologicky a sociálne. Pásmo Gazy navyše za ten čas prežilo tri vojenské konflikty s Izraelom spojené s obrovskými materiálnymi škodami, pri ktorých prišlo o život niekoľko tisíc ľudí.

Tento stav komplikuje vzťahy medzi Palestínčanmi, aj rozhovory o usporiadaní vzťahov s Izraelom, keďže podporuje opakované tvrdenie Netanjahuovej vlády, že na palestínskej strane nemá relevantného partnera.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |