Palestínske hnutia Hamas a Fatah sa po desiatich rokoch zmierili, vyriešenie kľúčového sporu odložili

O ozbrojených militantoch Hamasu, ktorých je 20- až 25-tisíc, sa bude rokovať neskôr.

Palestínčania oslavujú zmierenie Fatahu a Hamasu. Foto – TASR/AP

Desať rokov po tom, čo palestínske hnutie Hamas, označované viacerými krajinami za teroristickú organizáciu, násilne vyhnalo z pásma Gazy predstaviteľov palestínskej samosprávy a hnutia Fatah, v egyptskej Káhire ich predstavitelia vyhlásili, že dospeli k dohode o zmierení. Následne ju aj podpísali.

Jej najpodstatnejším výsledkom je to, že Fatah do 1. decembra prevezme civilnú a administratívnu kontrolu nad pásmom Gazy a jeho bezpečnostné zložky budú mať od 1. novembra zodpovednosť za hraničný priechod s Egyptom Rafah, čo by mohlo znamenať jeho znovuotvorenie. Veľmi rýchlo by tiež malo dôjsť k ukončeniu ekonomických opatrení proti vláde Hamasu zo strany palestínskej samosprávy.

Nepodarilo sa však dosiahnuť to, aby sa Hamas vzdal svojho ozbrojeného krídla, v ktorom pôsobí 22- až 25-tisíc dobre vyzbrojených militantov. Tí sa nestarajú len o bezpečnosť v pásme Gazy, ale sú zodpovední aj za teroristické útoky voči Izraelu.

Na začiatku rokovaní pritom predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás hovoril, že bez toho, aby sa Hamas poddal v tejto otázke, sa rokovania nepohnú ďalej. Teraz je to tak, že palestínske frakcie sa dohodli, že o tejto otázke budú rokovať neskôr.

Palestínske územia – západný breh a pásmo Gazy – sú už desať rokov rozdelené nielen fyzicky, izraelskými osadami, ale aj politicky, ideologicky a sociálne. Pásmo Gazy navyše za ten čas prežilo tri vojenské konflikty s Izraelom spojené s obrovskými materiálnymi škodami, pri ktorých prišlo o život niekoľko tisíc ľudí.

Tento stav komplikuje vzťahy medzi Palestínčanmi, aj rozhovory o usporiadaní vzťahov s Izraelom, keďže podporuje opakované tvrdenie Netanjahuovej vlády, že na palestínskej strane nemá relevantného partnera.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |