Len v USA a Británii sa vyhodí 550 miliónov slamiek denne, kampaň upozorňuje, že ide o zbytočný odpad

Papierovú slamku patentoval v Spojených štátoch v roku 1888 vynálezca Marvin Stone. Od 70. rokov minulého storočia ju postupne nahradili výrobky z plastu.

Foto – Wikimedia/cc

Minulý mesiac sa aj sieť pohostinstiev a hotelov JD Wetherspoon zaviazala k tomu, že vo svojich zariadeniach prestanú do konca roka podávať nápoje s plastovými slamkami.

V spoločnosti minú asi 70 miliónov slamiek ročne, píše BBC.

Pridali sa tak ku kampani Refuse the Straw (z angl. odmietni slamku), ktorá sa začala v Spojených štátoch a vyzýva pohostinstvá a reštaurácie, aby prestali používať plastové slamky úplne alebo ich aspoň vymenili za ekologické papierové.

Kampaň nedávno podporila aj známa dizajnérka Vivienne Westwoodová, ktorá na sociálnej sieti napísala: „Slamka na jedno použitie vo vašom kokteile alebo v káve bude na tejto planéte navždy. Trvá 200 rokov, kým sa rozloží na malé toxické čiastočky.

Spojené štáty a Spojené kráľovstvo vyhodia takmer 550 miliónov plastových slamiek každý deň. Len malá časť z toho sa recykluje, zvyšok skončí v mori. Zdravý oceán poskytuje ochranu pred klimatickou zmenou. Pomôžte dnes a odmietnite slamky.“

Status sa virálne šíri po sociálnych sieťach a má takmer 300-tisíc zdieľaní.

Miliardy ton plastu

Väčšina slamiek sa vyrába z plastov, ako sú polypropylén a polystyrén.

V štúdii, ktorá vyšla v apríli tohto roku, sa píše, že polypropylén spolu s polyetylénom predstavujú až 92 percent celkovej produkcie plastov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |