Denník N

Advokát Bžán má dostať výrazne viac, ako štát platil za arbitráž prestížnym právnikom z Ameriky

O zrušení HM Manažmentu rozhodnú šéfovia Smeru. Foto – TASR
O zrušení HM Manažmentu rozhodnú šéfovia Smeru. Foto – TASR

Tri roky trvajúca medzinárodná arbitráž ministerstva financií ukazuje, ako obrovsky mohli byť odmeny pre právnika Bžána premrštené. Kým Bžánovi v MH Manažmente mohli dať až 80 miliónov, u Kažimíra odmenili prestížnych amerických právnikov len troma miliónmi.

Zložitá arbitráž pre obrovskú sumu so šťastným koncom, ktorou Slovensko ušetrilo 700 miliónov, či možno až miliardu eur – takto nominanti Smeru vysvetľovali odmenu pre advokáta Radomíra Bžána až do 80 miliónov eur, ktoré po škandále stiahli na 17,6 milióna eur.

Aj to je stále obrovská suma a dá sa to omnoho lacnejšie. Dokazuje to postup samotného štátu – vo väčšom spore o vyše miliardu eur zaplatilo ministerstvo financií právnikom tri milióny eur. Nešlo pritom o firmu slovenského advokáta, ako v prípade Bžána, ale o prestížnu americkú právnickú kanceláriu.

Po dva týždne trvajúcom škandále sa zdá priamemu nadriadenému štátnej firmy MH Manažment – ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi zo Smeru – aj suma 17,6 milióna vysoká. Žiga však nehovorí o výraznom znížení ani v deň, keď oznámil, že dá vyhodiť celé vedenie MH Manažmentu.

Ako vhodnú pre Bžána Žiga aj vo štvrtok uvádzal odmenu vo výške jedného až dvoch percent z hodnoty sporu. To by bolo 7 až 14 miliónov eur.

Mastenec a právnici z Ameriky

V prípade výrazne nižšej sumy vyplatenej právnikom ide o arbitráž, ktorá sa začala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Milióny právnikovi Bžánovi

Teraz najčítanejšie