Dnešní predškoláci dokážu lepšie odolávať pokušeniu ako predošlé generácie

Ilustračné foto – Fotolia

Psychológ sa pozrel na slávny experiment s cukríkmi a skúmal, ako v ňom deti uspeli od 70. rokov do súčasnosti.

Moralisti, ktorí by si sťažovali na súčasnú skazenú mládež, tu boli odjakživa.

Už antický autor Aristofanes asi 400 rokov pred Kristom v hre Oblaky napísal, že dnešná mládež upadá, lebo považuje to, čo je krásne za hanebné, a to, čo je neslušné za hodné úcty.

V minulom storočí sme úpadok mladej generácie spájali aj s nástupom džezu, rokenrolu, televízie či videohier.

Najnovšie sa straší internetom, smarfónmi a sociálnymi sieťami. Deti si údajne zvykli na to, že sú neustále stimulované nejakými podnetmi a ak ich nedostanú, sú nepokojné a nevedia chvíľu obsedieť.

Test s cukríkmi

Aby psychológ John Protzko z kalifornskej univerzity v Santa Barbare zistil, či sa dnešné deti v tomto ohľade zhoršili a moderným lákadlám dokážu odolávať menej ako predošlé generácie, pozrel sa na výsledky, ktoré predškoláci dosahovali v teste s cukrovinkami (v angličtine ako Marshmallow test) za obdobie posledných 50 rokov.

Preprint štúdie je verejne dostupný na Osf.

Marshmallow sú v Spojených štátoch populárne cukríky a stanfordský psychológ Walter Mischel ich od 70. rokov minulého storočia používal v experimentoch, aby skúmal schopnosť detí odolávať pokušeniu.

Experiment má jednoduchý priebeh. Predškolákovi povedia, že ak chce, jeden cukrík dostane okamžite, ale ak chvíľu počká, zhruba 15 minút, dostane až dva cukríky.

Ukázalo sa, že iba minimum detí zjedlo cukrík okamžite po tom, čo dospelák odišiel z miestnosti. Ďalšie nejaký čas pokušeniu odolávali a zhruba len tretina to vydržala až do konca a cukrík nezjedla.

Deti si pomáhali rôznymi trikmi, napríklad si pred oči dali dlaň, aby ho nevideli alebo si na cukrík sadli. Niektoré deti boli z úlohy také nervózne, že sa ťahali za vlasy a kopali do stola.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |