Dankov úradník potvrdil, že prenájom gripenov už neprichádza do úvahy

Kľúčový úradník ministerstva obrany povedal, že je blízkym kamarátom predsedu SNS Andreja Danka, ktorý ho do funkcie dosadil.

Po dlhých týždňoch rôznych protichodných vyjadrení začína byť jasné, ako si ministerstvo obrany predstavuje otázku nadzvukových stíhačiek, ktorá je kľúčová pre bezpečnosť Slovenska.

Špičky ministerstva zorganizovali vo štvrtok tlačovú konferenciu k novým strategickým dokumentom, na ktorej prehovorili aj o stíhačkách. Oficiálne potvrdili, že už nepočítajú s možnosťou prenájmu švédskych stíhačiek Gripen, ktoré využívajú Česi.

Ešte na konci druhej Ficovej vlády sa táto možnosť označovala za najpravdepodobnejšiu aj za najvýhodnejšiu.

„Pôvodne tu bola filozofia ísť rovnakou cestou ako Česi. Bola to však len filozofia, ale nebol na stole žiadny návrh zmluvy. Švédska strana o takejto možnosti v skutočnosti neuvažuje,“ povedal generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko, ktorý je emisárom predsedu SNS Andreja Danka v rezorte obrany.

Lietadlá chce vybrať táto vláda

Hoľko však zároveň dodal, že ministerstvo počíta s novými stíhačkami západného typu. Pravdepodobne však pôjde cestou nákupu, ktorý by podľa odhadov mal vyjsť na viac než miliardu eur.

„Do roku 2022 alebo 2023 budeme mať zabezpečený vzdušný priestor novým systémom. O tom, či to budú švédske, alebo americké stíhačky, prebiehajú teraz rokovania,“ dodal Hoľko.

Víťaznú stíhačku by teda mala vybrať súčasná vláda. Potom však musia nasledovať ešte zhruba dva roky, kým sa lietadlá vyrobia a kým sa na ne vycvičia piloti a pozemný personál.

To súhlasí aj s tým, čo povedal koncom septembra premiér Robert Fico v rádiu Aktual: „Otázka stíhačiek nás bude zaujímať v roku 2022 alebo 2023, sme ešte ďaleko od toho.“

Danko je viac než priateľ

Pozoruhodné bolo aj to, že informácie o stíhačkách podával práve Hoľko, ktorý doteraz s novinármi príliš nekomunikoval – nanajvýš na neformálnych stretnutiach.

Bývalý absolvent Vojenskej politickej akadémie Klementa Gottwalda a neskôr podnikateľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na Facebooku

Viac info

Slovenské stíhačky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |