Denník N

Babišovi zatrhli falšovanie dejín

Andrej Babiš. Foto – TASR
Andrej Babiš. Foto – TASR

Ak niekoho netrápi zneužívanie politickej moci pre vlastné bohatnutie a klamanie na verejnosti, nebude mu prekážať ani spolupráca s ŠtB.

Slovenský Ústavný súd ťažko považovať za stelesnenie spravodlivosti, na to až príliš často išiel na ruku Mečiarovým a Ficovým vládam. Občas však príjemne prekvapí. Presnejšie existuje aspoň jeden senát, jedna kombinácia sudcov Ústavného súdu, za ktorých rozhodnutia sa netreba hanbiť.

Andrej Babiš má smolu, že narazil práve na ňu. Preto padol rozsudok, ktorý je v súlade s prirodzeným citom pre spravodlivosť, odbornosťou i so zdravým rozumom.

Všetky tri sa totiž zhodnú na tom, že bývalí agenti ŠtB nie sú práve dôveryhodní svedkovia ani vtedy, keď práve o sebe tvrdia, že si vymýšľali. A že ich slovo určite nemá väčšiu váhu než množstvo navzájom sa potvrdzujúcich a previazaných dobových dokumentov.

Najmä keď sa historici, odborníci zaoberajúci sa tým, ako komunistická tajná služba fungovala a dokumentovala vlastnú činnosť, zhodnú na tom, že predloženým spisom ŠtB možno veriť aspoň v hlavnom bode: Babiš s ŠtB vedome spolupracoval.

Principiálne ešte dôležitejšie je rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré by malo ukončiť absurdnú prax žalôb na Ústav pamäti národa od tých, čo tvrdia, že sa v evidencii agentov ŠtB ocitli neprávom. Nižšie súdy im často dávali za pravdu a nariadili ich vyňať z evidencie napriek tomu, že to bolo v rozpore so zákonom, ktorý definoval povinnosti ÚPN. Nehovoriac o obyčajnej súdnosti.

Materiály ŠtB vrátane registračných protokolov sú historickými

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie