Denník N

Newsfilter: Správa o návrate rozumu na Slovensko prekvapila predvolebné Česko

Andrej Babiš. Foto – TASR
Andrej Babiš. Foto – TASR

1. Babiš je už znova Bureš. 2. Bžán zo Sniny zahanbil aj New York. 3. SNS dostala výstrahu, že so zbraňami nie sú žarty + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, odkaz Martina M. Šimečku, citát a status dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Babiš je znova Bureš

Ešte vo štvrtok ráno sa zdalo, že český internet bude najviac zaujímať debut Jaromíra Jágra v Calgary Flames. Potom však prišla správa, že slovenský Ústavný súd vrátil do hry agenta Bureša, a priority sa zmenili.

Kto je agent Bureš

Agent Bureš, vlastným menom Andrej Babiš, je favoritom budúcotýždňových českých parlamentných volieb a s náskokom hlavný kandidát na nového premiéra.

Okrem toho je to označenie, ktoré sa vo zväzkoch ŠtB vyskytuje od 80. rokov, keď bol Babiš zamestnancom Petrimexu. Podľa dokumentov s ním tajná polícia prerušila spoluprácu v roku 1985, keď pracovne odišiel do Maroka.

Babiš, naopak, tvrdí, že s komunistickou tajnou službou nikdy nespolupracoval, čo mu pred slovenskými súdmi potvrdili najnedôveryhodnejší svedkovia na svete – riadiaci dôstojníci ŠtB, ktorí s ním podľa záznamov ako s agentom spolupracovali.

Napriek snahe ÚPN a stanoviskám odborníkov, ktorí tvrdili, že Burešove záznamy sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie