Denník N

Newsfilter: Správa o návrate rozumu na Slovensko prekvapila predvolebné Česko

Andrej Babiš. Foto – TASR
Andrej Babiš. Foto – TASR

1. Babiš je už znova Bureš. 2. Bžán zo Sniny zahanbil aj New York. 3. SNS dostala výstrahu, že so zbraňami nie sú žarty + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, odkaz Martina M. Šimečku, citát a status dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Babiš je znova Bureš

Ešte vo štvrtok ráno sa zdalo, že český internet bude najviac zaujímať debut Jaromíra Jágra v Calgary Flames. Potom však prišla správa, že slovenský Ústavný súd vrátil do hry agenta Bureša, a priority sa zmenili.

Kto je agent Bureš

Agent Bureš, vlastným menom Andrej Babiš, je favoritom budúcotýždňových českých parlamentných volieb a s náskokom hlavný kandidát na nového premiéra.

Okrem toho je to označenie, ktoré sa vo zväzkoch ŠtB vyskytuje od 80. rokov, keď bol Babiš zamestnancom Petrimexu. Podľa dokumentov s ním tajná polícia prerušila spoluprácu v roku 1985, keď pracovne odišiel do Maroka.

Babiš, naopak, tvrdí, že s komunistickou tajnou službou nikdy nespolupracoval, čo mu pred slovenskými súdmi potvrdili najnedôveryhodnejší svedkovia na svete – riadiaci dôstojníci ŠtB, ktorí s ním podľa záznamov ako s agentom spolupracovali.

Napriek snahe ÚPN a stanoviskám odborníkov, ktorí tvrdili, že Burešove záznamy sú pravé a eštebáci nedôveryhodní, okresný, krajský a po veľkej dávke aktivizmu aj slovenský Najvyšší súd dali Babišovi za pravdu.

Ústavný súd teraz celý prípad vrátil na začiatok, všeobecné súdy sa jeho názorom budú musieť riadiť.

České reakcie

Necelé dva týždne pred parlamentnými voľbami to bola veľká správa. Dokonca aj Babišove médiá správu z Košíc museli mať na ich pomery pomerne dlho na titulke.

Opoziční politici rozhodnutie považujú za dôkaz, že „eštebák“ nesmie byť premiérom. Babiš zas tvrdí, že načasovanie rozhodnutia je podozrivé. Pridal sa aj hovorca Miloša Zemana (inak Babišovho spojenca) Jiří Ovčáček, ktorý sa tradične hlúpo pýta: „Bude sa slovenský Ústavný súd hlásiť českému úradu na kontrolu financovania volebných kampaní?“

Slovenské dôsledky

Úpadok českej politiky nech si riešia Česi. Z nášho pohľadu je kľúčové, že osvietený senát Ústavného súdu v zložení Ladislav Orozs, Lajos Mészáros a Ľudmila Gajdošíková stanovil nové pravidlá pri posudzovaní toho, či sú zväzky ŠtB pravé, alebo nie:

  • Ak sa budú chcieť ľudia zapísaní vo zväzkoch brániť, žalovať už nebudú môcť ÚPN. Ústav tak získal väčšiu istotu do budúcnosti.
  • No najmä: Košice zásadne spochybnili svedectvá bývalých eštebákov. Súdy ich odteraz budú musieť posudzovať omnoho prísnejšie. Nemalo by stačiť, že si od nich niekto kúpi ich alibi a to automaticky preváži nad silou dokumentov a stanovísk historikov.

Štvrtkové rozhodnutie je dôležitým víťazstvom riaditeľa ÚPN Ondreja Krajňáka. V ten istý deň parlament prelomil prezidentovo veto zákona, ktorého cieľom je Krajňáka z ÚPN dostať.

2. Ako Bžán zo Sniny New York zahanbil

Dozorná rada MH Manažmentu prišla pre mnohomiliónovú odmenu advokátovi Bžánovi o funkcie. Je správne rozhodnutie, ale ešte nie je hotovo.

Branislav Bačík (bývalý poslanec Smeru a šéf tejto štátnej akciovky) podpísal zmluvu, vďaka ktorej mohol Bžán dostať až 80 miliónov eur. Dokonca Robert Fico o takejto odmene vo štvrtok vyhlásil, že bola „nechutná“.

Až potiaľto je všetko v poriadku. Najhoršie sa podarilo odvrátiť a dokonca sa možno podarí celú zmluvu vypovedať. Štát tak určite nebude platiť 80 miliónov a nesúhlasí ani s novou dohodou na 17,6 milióna. Tú Bačík so Bžánom dohodli tento týždeň. Horšie je, že minister Žiga za primeranú odmenu de facto považuje sedem až 14 miliónov, čo je stále strašne veľa.

Na to, aby to pochopil, sa ani nemusel veľmi snažiť. Stačilo sa opýtať kolegu z vlády Petra Kažimíra. Jeho ministerstvo si na spor o miliardu najalo jednu z najväčších kancelárií v USA s takmer 1500 právnikmi po celom svete a stálo ho to tri milióny.

Premiér napriek tomu tvrdí, že Žigu za jeho snahu o zníženie odmeny treba pochváliť. Bližšie k pravde je, že Žiga v tomto prípade robí len to, čo musí. Chváliť ho za niečo, za čo si ho platíme – efektívne míňanie spoločných peňazí –, je potom zbytočná robota, aj keď si predseda vlády myslí opak.

Spor o mastenec, v ktorom nás elitní právnici z New Yorku zastúpili viac než dobre za zlomok pôvodnej pláce pre Bžána, je toho dôkazom.

Ak Petrovi Kažimírovi záleží na našich daniach tak, ako ukázal v spore o mastenec, hneď dnes by mal kolegom z vlády vysvetliť, prečo jej predseda klame, keď sa tvári, ako dobre sme ušetrili pri Bžánovi.

3. SNS dostala výstrahu, že so zbraňami nie sú žarty

Keďže SNS chce dostať do ústavy právo na nosenie zbrane, nevyhnutne musela prísť udalosť, ktorá by poukázala na nebezpečenstvo takého plánu. Stala sa ňou streľba v Pohronskej Polhore.

Podľa polície sa stalo toto:

  • Trojica mladých opitých mužov dostala chuť na sex v miestnej rómskej osade.
  • Keď sa ho nevedeli dočkať, vystrelili zo samopalu krátku dávku.
  • Jedna zo striel zasiahla dom, v ktorom už našťastie deti ležali po večeri v posteliach.
  • Nikto zo svedkov nehovorí o rasistickom motíve.
  • Ani polícia nemá informáciu, že by niektorý z mužov mal kontakt na extrémistov.
  • Páchatelia sa po streľbe zľakli a utiekli.
  • U muža, ktorému samopal patril, polícia našla tri pušky s ďalekohľadom, pištoľ kalibru 9 milimetrov a stovky nábojov. Všetky zbrane mal nelegálne.
  • Dvoch mužov obvinili z nedovoleného ozbrojovania a strelca aj z výtržníctva. Vzali ich do väzby.

Ak sa všetky tieto informácie potvrdia, najhoršie podozrenie z extrémizmu by, našťastie, padlo. No aj predstava, ako môže mať niekto doma taký nebezpečný arzenál, je veľmi vážna.

No najdôležitejšie je všimnúť si nenápadnú vetu, ktorou polícia vysvetlila, prečo vlastne zbraň použili, ak ňou nikoho nechceli ohroziť: „Lebo zbraň mali v tom čase pri sebe.“

Presne o to tu ide – príležitosť robí strelca. Ak niekto má zbraň, môže ju použiť. Načo zbytočne zvyšovať riziko?

Jednou vetou:

4. Parlament prelomil veto prezidenta pri zákone o Ústave pamäti národa, schválil novelu zákona, ktorá prináša viaceré zmeny vo fungovaní ÚPN.

5. Ministerka školstva Lubyová vyhlásila, že veľká reforma školstva v jej súčasnej podobe sa nedá uskutočniť, má sa dopracovať a potom sa bude riešiť aj politická podpora.

6. Predseda SNS Andrej Danko vyzval kandidáta na nitrianskeho župana Jána Grešša, aby sa vzdal kandidatúry, varoval pred úspechom Milana Uhríka z ĽSNS, podľa Danka je najsilnejším kandidátom Milan Belica.

7. Výsledky analýz vody zo studní v blízkosti skládky po Dimitrovke vo Vrakuni potvrdili jej znečistenie, podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa však koncentrácie látok nepredstavujú bezprostredné riziko.

8. Národná diaľničná spoločnosť odstúpila od zmluvy s firmou Corsan – Corviam, ide o člena konzorcia, ktoré stavalo úsek R2 Zvolen, východ – Pstruša, vyradili ho preto, že bola vymazaná z registra partnerov verejného sektora.

9. Hypotéky pre mladých budú od nového roka fungovať inak, novela, ktorú schválil parlament, zavedie aj daňový bonus na zaplatené úroky pri úveroch.

10. Policajti, ktorí sa podieľali na objasnení vraždy Ernesta Valka, dostanú odmenu, vyhlásil to policajný prezident, podľa ktorého ide o mimoriadnu vec.

Zaujímavé články:

Tom Nicholson o vražde Ernesta Valka. (sme.sk)

Dag Daniš o vysávaní štátu. (aktuality.sk)

Fero Múčka o hodnote za peniaze. (postoj.sk)

Martin M. Šimečka o chorobe demokracie. (dennikn.sk)

Fb status:

Citát dňa:

Je to prelomové rozhodnutie, ktoré ovplyvní všetky ďalšie súdy s bývalými príslušníkmi alebo aj agentmi Štátnej bezpečnosti.

Ondrej Krajňák, šéf správnej rady ÚPN o rozhodnutí Ústavného súdu v prípade Andreja Babiša a zväzkov ŠtB

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Ak ste nešťastní z toho, že máte nízke IQ, máte ho v skutočnosti pravdepodobne oveľa vyššie, lebo ľudia s naozaj nízkym IQ svoju mentálnu slabosť za problém nepovažujú. Taká je skúsenosť psychiatra Scotta Alexandera, ktorý v tomto texte vyvracia zažitú predstavu, že vysoké IQ je vstupenkou do raja, predpokladom bohatstva a úspechu. Svojim študentom síce radí, aby skúmali IQ a predpokladali, že zo štatistického hľadiska má veľký vplyv na spoločenský vývoj, ale aby neočakávali, že na jeho základe je možné predpovedať úspech jednotlivca.

Vysoký intelekt je asi taká výhoda, ako keď sa narodíte do bohatej rodiny: štatisticky máte väčšie predpoklady profesionálne uspieť. Lenže váš život nie je štatistika a existuje mnoho príkladov, keď deti narodené v chudobných rodinách uspeli lepšie ako ich bohatí vrstovníci.

Vysoké IQ napríklad tiež len nepriamo súvisí s talentom hrať šach. Môže tomuto talentu dopomôcť, ale je isté, že aj človek s priemerným IQ môže mať mimoriadny šachový talent.

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Richard Feynman mal na škole test IQ, v ktorom dosiahol „len“ 124 bodov. Vzhľadom na to, že aj jeho verbálne schopnosti boli mimoriadne (z jeho knihy sa predalo pol milióna výtlačkov), musel mať skutočné IQ vyše 150. V takom prípade sa však potom IQ test buď mýlil (čo je pravdepodobnosť 1 k 505 miliónom), alebo sú tieto testy nerealistické. V každom prípade z toho vyplýva, že

by ste sa mali menej zaoberať výškou svojho IQ.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie