Kreslil Budkáčika, Dubkáčika aj Smelého zajka

Časť detskej literatúry kľúčovej pre slovenského čitateľa ilustroval Jaroslav Vodrážka.

Jaroslav Vodrážka, rodák z Prahy, sa dostal prvýkrát na Slovensko v roku 1923 počas výletu do Turčianskeho Svätého Martina. Na základe jeho spomienok je známe, že mal Martina (ako na vtedajšie významné kultúrne centrum) priveľké očakávania a napokon ho ako mesto sklamal.

No ako naschvál Vodrážku v tom istom roku preložili z gymnázia v Tábore, kde vtedy učil, práve na gymnázium do Martina. Už krátko po nasťahovaní sa však zúčastnil súťaže na grafickú úpravu matičného diplomu a týmto spôsobom sa rýchlo dostal do povedomia tamojšej kultúrnej spoločnosti.

Začal spolupracovať s Maticou slovenskou a Kníhtlačiarskym účastinárskym spolkom, malou martinskou tlačiarňou. Popri učení sa tak mohol profesionálne venovať ilustrácii a knižnej grafike.

Nakoniec sa v Martine usadil a zostal tam až do roku 1939. Žiak Maxa Švabinského a absolvent Umeleckopriemyselnej školy a Akadémie výtvarných umení sa práve v Martine stal jedným z prvých ilustrátorov kultového detského časopisu Slniečko a podarilo sa mu i rozprúdiť miestnu výtvarnú produkciu.

Obal knihy Adam Šangala, vydavateľstvo Matice slovenskej – Knižnica slovenských pohľadov, 1925

Ilustrátor aj spisovateľ

Vodrážka v Martine spolupracoval s mnohými spisovateľmi a redaktormi – so Štefanom Krčmérym, s Jozefom Cígerom-Hronským či s Máriou Rázusovou-Martákovou. Pracoval aj pre takmer všetky významné vydavateľstvá medzivojnového obdobia: pre vydavateľstvo Matice slovenskej, pre Učiteľské nakladateľstvo, nakladateľstvo Ondreja Trávnička v Žiline a nakladateľstvo Leopolda Mazáča v Prahe.

Knihy, najmä pre deti, písal a sám si ich aj ilustroval. V roku 1925 vyšla prvá významná Vodrážkom upravená kniha – Adam Šangala od Jégého, vydaná Maticou slovenskou. Výtvarne bola riešená striedmo (celkovo obsahuje len jednu ilustráciu), dominantným prvkom však boli ozdobné iniciály.

V rokoch 1925 až 1927 pracoval Vodrážka ako ilustrátor a grafik pre detský časopis Včielka, potom prešiel do časopisu Slniečko. Ilustroval už celkom prvé čísla z roku 1927. Najznámejšími sa stali jeho komiksy bez textu o Smelom zajkovi a Budkáčik a Dubkáčik. Aj vďaka Vodrážkovmu humoru a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |