Denník N

Študenti VŠMU zahrali extrémistu Kotlebu, autor knihy hovoril, že župan žije v pretvárke

Inscenácia študentov VŠMU na krste knihy o Kotlebovi. Foto N – Vladimír Šimíček
Inscenácia študentov VŠMU na krste knihy o Kotlebovi. Foto N – Vladimír Šimíček

Marian Kotleba vedie každý deň súboj so svojím mozgom a musí sa neustále kontrolovať, aby nepovedal to, čo si naozaj myslí, povedal Daniel Vražda, autor knihy Kotleba, odkiaľ prišiel a prečo sedí v parlamente.

Na malom pódiu v bratislavskom podniku KC Dunaj znejú rasistické texty kapely Juden Mord. „Zdvihnite pravicu, volajte s nami, večer je náš,“ bliaka z pódia mladý muž.

V alternatívnom podniku v centre mesta v skutočnosti nie je neonacistický koncert, ani muž nie je spevák kapely Rastislav Rogel, ale študent Vysokej školy múzických umení. Spolu so svojimi štyrmi spolužiakmi z herectva ukazujú, koho si Marian Kotleba zobral na svoju kandidátku do parlamentných volieb.

Študenti vo štvrtok večer pod vedením Ľuba Bukového predviedli krátke inscenované čítanie z knihy o Kotlebovi, ktorú v KC Dunaj pokrstil jej autor Daniel Vražda, reportér Denníka N.

Autor knihy Daniel Vražda (vľavo). Foto N – Vladimír Šimíček

Prezlečený, ale stále ten istý

„V detstve skôr utiahnutý, ako študent šikovný a tichý, no keď dostal nervy, stálo to za to. Nosieval do školy kanady a maskáče, bol umiernený, no Cigánov nemal rád, inklinoval k Slovenskému štátu, no fašista nebol, nehajloval,“ spomínajú v knihe a inscenácii na Kotlebu ľudia z jeho minulosti.

Kotleba-herec si na pódiu v KC Dunaji na čierne tričko natiahne sveter, ten neskôr vymení za zelenú bomberu, prezlieka sa do gardistickej uniformy, ako župan zhodí dlhý kožený kabát a natiahne nudné hnedé sako.

Kniha aj študenti v jej úryvkoch mapujú, ako sa Kotlebov prejav navonok menil, ako sa z nenápadného študenta stal extrémista, ako sa po rozpustení Slovenskej pospolitosti zbavil uniformy a snaží sa už tak okato nedráždiť. No inak je to stále ten istý Kotleba – extrémista.

„Nezmenil sa, iba sa prispôsobil, aby mu nezrušili stranu,“ hovorí Vražda.

Myšlienky skrýva

Vražda sa ako reportér s Kotlebom v Banskobystrickom kraji stretával často. Hovorí, že s ľuďmi dokáže komunikovať tak, ako u iných politikov nevidel. Zdrží sa dlhšie ako päť minút, ochutná jedlo, opýta sa.

„Keď sa s ním ľudia stretnú, majú pocit, akoby ani nevyšli z vlastnej obývačky.“

Celý záznam z krstu, scénického čítania a debaty
autorka: Martina Koník

Ako sa však dokáže pretvarovať, keď ešte nedávno bol so svojimi nenávistnými myšlienkami otvorenejší?

„Viete si predstaviť, že žijete v politickom svete 22 hodín a nemôžete povedať, čo si myslíte? Keby sme si to vyskúšali, možno by sme pochopili Mariana Kotlebu. Vedie súboj so svojím mozgom. Vie, že by nemal a nemôže povedať, čo si myslí. Odkaz 14 88 je, ako keď niekto ide po roku na týždeň do kúpeľov, zrelaxuje a chvíľu mu to vydrží.“ (Čísla 14 88 sú neonacistický odkaz, polícia obvinila Kotlebu z odovzdania šekov v tejto výške, pozn. red.)

„Jeden z problémov spoločnosti je dnes rast zvláštnej, hybridnej nenávisti. Má veľmi veľa rôznych príčin a chcem, aby sa ľudia zamysleli, kde sú tie príčiny nenávisti. Riešenia ĽSNS sú pre mňa problematické a nestotožňujem sa s nimi, no zároveň ma zaujíma, prečo to tak je,“ hovorí Bukový, ktorý inscenované čítanie pripravil.

Kniha nie je návod

Vražda sa nesnaží v knihe čitateľov presviedčať, iba ukazuje, aký Kotleba bol a je dnes.

„Daniel Vražda sa zameral na chladné pomenovanie, kto je Marian Kotleba, ako sa dostal k moci a do funkcií, ktoré dnes zastáva, a prečo ho ľudia, ktorí ho zvolili alebo chcú voliť, podporujú a čo na ňom vidia,“ povedal na krste vydavateľ Denníka N Lukáš Fila.

Akékoľvek komentatívne prvky by podľa neho obmedzili schopnosť knihy osloviť aj ľudí, ktorí možno váhajú a sú v neistote.

Vražda hovorí, že nie je optimista, či váhajúci alebo budúci voliči zmenia názor, no kniha podľa neho nie je príručka, ani návod. „Ľudia, ktorí sú schopní kriticky myslieť, si na ňu urobia názor a je dôležité, že nejaký vznikne. Kniha nemá presviedčať, keby chcela, bola by napísaná inou formou, tu sú čisté fakty.“

Kniha o Kotlebovi je podľa Vraždu dôležitá, lebo ľudská pamäť je krátka. „Marian Kotleba je na scéne viac či menej úspešne dlho, možno až veľmi dlho. To, čo hovoril, bolo nutné dať dokopy, aby na jednom mieste vznikol obraz človeka, ktorý o sebe tvrdí, že zachráni Slovensko. Znepokojujúci je spôsob, ktorým to chce urobiť.“

Foto N – Vladimír Šimíček

Študenti vystúpia aj v Nitre a Banskej Bystrici

Študenti VŠMU hovoria, že je dôležité, aby mladí ľudia v súčasnosti vedeli, čo sa v krajine deje. „Nárast extrémizmu je veľmi alarmujúci, ale to málo, čo my ako herci môžeme spraviť, je skúsiť sprostredkovať ľuďom, aby vyšli na povrch najdôležitejšie veci z knihy.“

Počas týždňovej prípravy inscenácie si opakovane púšťali neonacistické pesničky Rogela, ktorý za ĽSNS do parlamentných volieb kandidoval pod číslom 44, čo je zasa odkaz na jednotky SS.

„Je desivé, že tie pesničky sú dosť chytľavé a melódia sa zaryje pod kožu. Pristihli sme sa, že si ju pohmkávame, a to je nebezpečné, no potom sme precitli, aký text sa nám podsunul do podvedomia.“

Človek si podľa študentov vie spraviť o Kotlebovi obraz už len z takých malých vecí, akí ľudia za neho kandidujú.

Vražda spolu so študentmi VŠMU predstavia knihu 24. októbra aj v Nitre a 26. októbra v Banskej Bystrici.

„Mali sme obavy, ako to môže vyzerať v Banskej Bystrici, ale je správne, že sme sa na to dali. Je výzva vystúpiť s takýmto názorom a postaviť sa zaň a pretlmočiť knihu cez nás,“ hovoria herci z tretieho ročníka.

Je podľa nich choré a nebezpečné, koľko ľudí s Kotlebom sympatizuje. „Rozpráva a bežný človek má pocit, že áno, je to pravda, ale keď sa zamyslí, pochopí, že to tak nie je.“

Ďalší zo študentov hovorí, ako sa pri ceste domov stretol s Kotlebovými hliadkami vo vlaku, piatimi rovesníkmi v zelených mikinách. „Dostal som strach, bál by som sa sedieť s nimi v kupé, ako keby som cítil v sebe tlak a mám pocit, že spoločnosť ten tlak už začína cítiť, a preto vyšla aj táto kniha.“

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie