Denník N

Od punku k džihádu. Britku, ktorá verbovala ženy pre Dáiš, zabil v Sýrii americký dron

Päťdesiatročná Britka bola ikonou islamistov, zrejme bola prvou ženou Islamského štátu, ktorú zabili cielene.

V roku 2015 plánovala atentát na britský kráľovský pár, ktorý sa mal odohrať na oslavách 70. výročia konca 2. svetovej vojny, čo neskôr potvrdil aj vtedajší premiér David Cameron. Zverejnila citlivé údaje o britských vojakoch, aby sa k nim mohol dostať Dáiš.

Učinkovala v mnohých propagandistických videách džihádistov a verbovala britské ženy, aby sa k nim pridali či aby spáchali teroristické útoky.

„Len vám chcem povedať, užite si pekné leto. Na vašom mieste by som počas júna a júla nechodila do centra Londýna. No dobre, aby som bola úprimná, nechodila by som tam vôbec metrom,“ napísala na Twitteri minulý rok.

Päťdesiatročná Britka Sally Jonesová, matka dvoch synov, bola na poprednom mieste na zozname hľadaných teroristov v Británii a USA. V týchto dňoch americké zdroje vyhlásili, že už nežije. V júni ju údajne zabil dron, keď sa pokúšala utiecť zo sýrskej Rakky, hlavného mesta takzvaného kalifátu.

V tom čase sa odohrávali brutálne boje o dobytie mesta medzi islamistami a sýrskou armádou podporovanou americkými vzdušnými útokmi. Nie je vylúčené, že spolu s ňou zahynul aj jej len 12-ročný syn Joe, prezývaný JoJo.

Britská vláda odmietla správy o Jonesovej smrti oficiálne komentovať, ale nepoprela ich. „Každý, kto bojuje na strane Dáišu, zo seba urobil legitímny cieľ a každú hodinu, každý deň riskuje, že skončí zle a zasiahne ho strela britského letectva alebo Američanov,“ povedal minister obrany Michael Fallon.

Príbuzný: preskočilo jej

Sally Jonesová sa k islamistickej ideológii dostala na sociálnej sieti, kde sa zoznámila so svojím druhým manželom, britským moslimom pakistanského pôvodu. Pred manželstvom s podstatne mladším hackerom Junaidom Hussainom konvertovala na islam. V rok 2013 s ním odišla do Sýrie, zobrala so sebou aj mladšieho syna. Starší, už dospelý syn zostal doma.

Hussaina v rok 2015 zabili pri dronovom útoku, čo ešte zvýšilo jej nenávisť voči Západu. Podľa znalca extrémizmu Azadeha Moaveniho, ktorý napísal knihu o džihádistkách, sa z nej stala „ikona verbovačov“. Na sociálnych sietiach sa objavovala v habite, s kalašnikovom či pištoľou v ruke. Prezývali ju Biela vdova.

Okrem toho sa podieľala na výcviku džihádistiek, ktoré pripravovala na samovražedné misie. Dávala tiež rady potenciálnym džihádistom, ako sa dostať do Sýrie.

Jej rodina doma nechápala, čo sa s ňou stalo a hlavne prečo so sebou zobrala malého syna. Jej nevlastný otec britskému bulváru povedal, že ľutuje, že netrval na tom, aby chlapca nechala u starých rodičov.

„Čím skôr ju zabijú, tým lepšie. Preskočilo jej a je taká sebecká. Všetkým ubližuje a ničí im život,“ nemal na ňu pekného slova.

Denník Independent napísal, že v posledných mesiacoch pred smrťou sa Jonesová zúfalo snažila dosať domov. Tam by ju okamžite zatkli, už dávnejšie jej tiež zmrazili všetky účty.

Rodina zo strednej triedy

Jonesová vyrástla v rodine zo strednej triedy. Keď mala desať rokov, jej otec spáchal samovraždu po tom, čo sa rozviedol s jej matkou. Zo školy odišla ako 16-ročná, pracovala ako kozmetička. V 90. rokoch bola speváčkou ženskej punkovej kapely Krunch.

Analytici tvrdia, že jej smrť nemá žiadny vplyv na taktiku či stratégiu alebo vojenský úspech či neúspech Dáišu. Jej význam je skôr ikonický a symbolický. „Pomohla vyvolať dojem, že sa Dáišu podarilo dosiahnuť aj na britskú spoločnosť,“ hovorí Moaveni.

Ak sa skutočne potvrdí americká verzia, že Jonesovú zabil dron, bude prvou ženou, čo zahynula pri útoku, ktorého bola primárnym cieľom, nie len náhodnou obeťou.

Teraz najčítanejšie