Denník N

Som futbalový tréner Martin Ševela. Keď som moslimom dal čas na modlitbu, vrátilo sa mi to

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Neuznávam behanie od stromu po strom kdesi v lese, rovnako viem naháňať kondičku aj na ihrisku s loptou. V Trenčíne som viedol mnoho zahraničných hráčov. Dokázal som ich ukočírovať a dvakrát za sebou s nimi vyhrať ligu aj pohár.

„Tréner, potrebujem sa pomodliť, stačia mi tri štyri-minúty niekde v rohu miestnosti,“ prišiel za mnou hráč. Priznávam, že som na chvíľu zapochyboval. Veď je predsa tesne pred dôležitým zápasom, daj to bokom, hovoril som si. No potom ma osvietilo. Povoľ mu pár minút a ver, že ti to vráti, povedal som si.

Pre trenčiansky futbal to bol veľký moment. Mali sme možnosť získať prvú veľkú trofej v našej histórii.

Bolo to predtým, ako sme nastúpili na rozcvičku v Poprade, v ktorom sa v roku 2015 hralo finále Slovnaft Cupu. Hráči už išli na ihrisko, keď za mnou prišiel Ibrahim Rabiu.

Ibrahima som napokon pustil do trénerskej miestnosti. Mal svoj pokoj, nechali sme ho v nej samého. O päť minút vyšiel šťastný, vysmiaty ako lečo. V zápase strelil gól, Senicu sme zdolali na penalty a vyhrali sme náš prvý Slovenský pohár. Potom sme sa už len smiali, ako som mu skoro nedovolil pomodliť sa.

Rozložili sa aj na odpočívadle

Ibrahim bol jedným z mnohých Nigérijčanov, ktorých som trénoval počas štyroch rokov v AS Trenčín. Nie všetci sú moslimovia, sú medzi nimi aj kresťania. No najviac mi utkveli v pamäti dvaja moslimovia – Ibrahim Rabiu a Aliko Bala.

Striktne dodržiavali ramadán, počas ktorého cez deň nemôžu prijímať jedlo ani tekutiny. Očividne im to škodilo po fyzickej stránke, no snažil som sa to chápať a byť k nim ústretový.

Nechcel som byť diktátor a tváriť sa, že ma to nezaujíma. Namiesto toho som sa o nich viac zaujímal a pýtal, či nie sú unavení. Nevieme, čo všetko ramadán znamená, tiež by nás dokrútil.

Moslimovia sa modlia päťkrát denne, majú na to presne určené časy. Raz sme stáli kdesi na diaľničnom odpočívadle a autobus sa mal pohnúť. Vtom za mnou Aliko a Ibrahim prišli s tým, či by sme ešte chvíľu nepočkali. Potrebovali sa pomodliť.

Na Jedenástke Fortuna ligy 2015/2016 so svojimi hráčmi: Matúš Bero, Gino van Kessel, Ibrahim Rabiu a Martin Šulek. Foto – TASR

Dal som im teda pár minút. Zobrali si svoje modlitebné podložky a telefóny, ktoré im ukázali, kde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Športovci píšu

Teraz najčítanejšie