Česko trvá na zmene európskej smernice, Fico nechce ísť proti Bruselu

Foto – TASR

Platná smernica o nekalých praktikách neumožňuje postihovať výrobcov, ktorí ponúkajú dvojakú kvalitu, tvrdí Bohuslav Sobotka. Treba ju podľa neho zmeniť.

Hoci štáty V4 považujú riešenie problému dvojakej kvality produktov na rôznych trhoch EÚ za svoj veľký diplomatický úspech, nemajú jednotný názor v tom, ako tento problém odstrániť.

Premiéri Slovenska a Maďarska a premiérka Poľska sa domnievajú, že by nadnárodné koncerny mohli zjednotiť zloženie svojich produktov a vyrábať ich v rovnakej kvalite pre všetky štáty Únie tak, že dozorné orgány uplatnia legislatívu o nekalých obchodných praktikách.

Tak im to odporučila Európska komisia. Vydala aj usmernenie, ako majú postupovať.

Premiér Česka je však iného názoru. Bohuslav Sobotka na bratislavskom samite za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých zopakoval, že to na odstránenie problému dvojakej kvality nebude stačiť.

„Súčasná podoba smernice o nekalých praktikách neumožňuje postihovať výrobcov, ktorí ponúkajú značkové výrobky s iným zložením. Je nutné pristúpiť k jej novelizácii,“ povedal.

Spresnil, že Česká republika jednoznačne trvá na zmene európskej legislatívy. Podotkol, že by bolo ideálne, ak by sa to stihlo do volieb Európskeho parlamentu, ktoré budú v roku 2019.

Premiér Robert Fico síce povedal, že by nebola na škodu veci ani nová právna úprava, ktorá by umožnila postihovať výrobcov, ktorí zavádzajú spotrebiteľov. No dodal, že Slovensko chce postupovať s Európskou komisiou, nie proti nej, čím naznačil, že počká, ako sa osvedčia možnosti a právomoci, ktoré Brusel kontrolným orgánom jednotlivých štátov minulý mesiac spresnil.

Eurokomisárka Věra Jourová je presvedčená, že nekalé obchodné praktiky, za aké sa dá považovať aj výroba produktov rovnakej značky s odlišným zložením, sa dajú postihovať na základe smernice o nekalých obchodných praktikách.

Český premiér odmietol tvrdenie, že by krajiny V4 riešili problém dvojakej kvality, o ktorom spotrebitelia vedia už roky, neskoro. Pripomenul snahy českej europoslankyne Olgy Sehnalovej, ktorá upozorňovala na tento problém pred niekoľkými rokmi. „Žiaľ, Európska komisia nebrala tento problém vážne, jej reakcie boli pomalé, rozpačité,“ dodal Sobotka.

Ani Fico si nemyslí, že krajiny, ktorých sa problém týka, reagujú neskoro. „Tému sme jasne otvorili, je to iniciatíva V4, tlačíme na nadnárodné spoločnosti a tie už menia svoje zvyklosti, Európska komisia predstavila svoj plán, ako problém riešiť,“ dodal slovenský premiér.

Kvalita potravín

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |