Denník N

Ľudia mi píšu, že manželovi zničím jeho slovenské gény, hovorí youtuberka z Londýna

Videá o Slovensku začala Abbie Trulíková nahrávať, aby sa ľudia v Británii niečo dozvedeli o Slovensku, odkiaľ má manžela. Napokon ich sledujú a hojne komentujú najmä Slováci a Česi.

Abbie Trulíková (1987) pochádza z Konga. Keď mala tri roky, jej rodina sa spolu s ňou presťahovala do Londýna, kde žije doteraz. Vyštudovala obchod na University of Kent. V Londýne pracuje s nehnuteľnosťami. V roku 2014 stretla svojho budúceho manžela, ktorý je Slovák. Na svojom kanáli na YouTube nakrúca videá o Slovensku.

S Abbie sme sa stretli v Trnave, odkiaľ pochádza jej manžel. Počas celého rozhovoru sa smiala. Pri čítaní na to myslite, pretože bez jej smiechu v pozadí môžu niektoré pasáže vyznievať trocha znepokojivo.

Čo ste vedeli o Slovensku, keď ste prvý raz stretli svojho budúceho slovenského manžela?

Takmer nič. Ale keďže môj ujo chodil so Slovenkou, vedela som, že v minulosti bolo Slovensko súčasťou Československa. Z histórie som vedela len málo informácií, napríklad že Slovensko bolo súčasťou Uhorska a chvíľu pod nadvládou Nemecka.

Mali ste voči Slovákom alebo Východoeurópanom nejaké predsudky?

Keď som vyrastala, milovala som futbal. Pamätala som si, že keď hrala niektorá z východoeurópskych krajín, bolo tam veľa rasizmu, výtržností a nenávisti. Myslela som si teda, že Východoeurópania sú rasisti.

Nebáli ste sa preto stretnutia s manželovými kamarátmi alebo rodinu?

Jeho priateľov som sa nebála, viem, že by sa nepriatelil so zlými ľuďmi. Ale keď som sa mala stretnúť s jeho rodinou, bola som veľmi skeptická. Premýšľala som, či ma jeho mama bude mať rada, keďže patrí k staršej generácii, ktorá poriadne v živote nestretla černocha alebo černošku. Hovorila som si, že pochopím, ak budú zvedaví, ale nie, ak na mňa budú zlí alebo sa budú správať povýšenecky. Ale dopadlo to veľmi dobre. Jeho rodina a priatelia sú skvelí ľudia a nestretla som medzi nimi nikoho, kto by bol vyslovene nepríjemný.

V jednom prieskume medzi cudzincami žijúcimi na Slovensku muž z Nigérie hovoril, že Slováci naňho pre tmavú pleť zazerali. Sú Slováci naozaj takí?

Áno, veľa ľudí sa za mnou otáča, keď sa prechádzame po Trnave. Spomínam si, ako sme šli do kúpeľov a bola tam pani, ktorá plávala okolo mňa a skoro si mojou vinou vykrútila krk. Nemohla uveriť, že vedľa nej pláva černoška.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie