Prepánabžána, oni nevedia ani kradnúť (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Korda, Bezák, Stach a Michalič píšu o dobrom týždni pre spravodlivosť a iných udalostiach, prešľapoch a podcenených udalostiach týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Útvar sledujúci „hodnotu za peniaze“ sa budúci rok bude venovať aj odmenám 234-tisíc zamestnancom štátnej správy. Dúfam, že nie primárne tým, ktorí nedostávajú ani minimálnu mzdu. Po mediálne prevalenej kauze rozhodnutia štátnej firmy o odmene 64 miliónov pre advokáta by hlavná pozornosť mala byť zameraná na hospodárenie štátnych inštitúcií a podnikov s verejnými financiami a platy štátnych top manažérov. Zjavne neexistuje žiadny racionálny dôvod 64-miliónovej sumy, keďže dnes už pokrýva hodnotu odvedenej práce jedna štvrtina pôvodnej „hodnoty“ výkonu. Lietajú milióny hore-dole, v duchu zo štátneho krv netečie. Štát zjavne nie je dobrý hospodár a manažéri sa správajú vrcholne nezodpovedne. A to im chce ktosi ešte garantovať definitívu. Netreba čakať na ďalšie vyplavené nehorázne plytvanie.

Prešľap týždňa

Dôkazom hĺbky, vážnosti rozporu a faktickej nedôvery koaličných „partnerov“, na ktorom padla vláda v roku 2011 aj de jure, je, že spor trvá dodnes. A dôkazom, že nie je prekonateľný žiadnou politikou či politikom, je fakt, že Richard Sulík stále nerozumie, prečo nie je možné spoločné vládnutie s partnermi, ktorých vyhlási a považuje za vlastizradcov.

Podcenená udalosť

Vládnutie je úspešné: diaľnica dokončená nebude, reforma školstva neprebehne, dôvera v súdnictvo je nízka, nemocnice sú zadlžené, hrádza proti extrémizmu nefunguje…, pár oponentov vlády je obvinených.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Rozsudky v nástenkovom tendri padnú až na budúci týždeň, ale udalosť je to už teraz – prokurátorka navrhuje slušné pálky natvrdo. Radosť z toho, že spravodlivosť zvíťazí, kalia len tri veci: 1. Bohyňa spravodlivosti mala zaviazané oči celých 10 rokov, hoci od prvého dňa bolo jasné, že je to sprostá lúpež. 2. Spravodlivosť siahla na dvoch ministrov v čase, keď sú to už dávno bezvýznamné figúrky. 3. Stranícky šéf nástenkárov a (s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou) jeden z konečných užívateľov výhod Slota si už svoj krutý verdikt vypočul: za nehodu pod vplyvom alkoholu a ponúkanie úplatku jej účastníkom dostal ročnú podmienku s dvojročným odkladom.

Podcenená udalosť

Predvčerom 64 miliónov pre Bžána, včera 17 a dnes, keď minister Žiga naznačuje, že zmluva by mohla byť aj neplatná, nula? To kde sme: v západnej Európe, či na trhu s ťavami v Mustafakemalpase? Právnik, ktorý si svoju kauzu cení na 64 miliónov, podpíše zmluvu, ktorá (v ministrovi!) vzbudzuje pochybnosti, že nie je platná? Takému by som nezveril ani spor o ukradnutú kozu. Ale štát reprezentovaný pánom Bačíkom z HM Manažmentu áno! Že by mal pravdu advokát Baránik, ktorý bez servítky vyhlásil, že išlo o vopred pripravený tunel, avšak neodborne vykopaný? Prepánabžána, čo bude s týmto ukradnutým štátom, veď v ňom tí hore nevedia ani kradnúť!

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Udalosti týždňa

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |