Denník N

Ďalší európsky test populizmu. Zázračné dieťa Kurz môže vyhrať a vziať do vlády radikálov

Je čas. Predvolebný slogan favorita volieb Sebastiana Kurza. Foto – Mirek Tóda
Je čas. Predvolebný slogan favorita volieb Sebastiana Kurza. Foto – Mirek Tóda

Po dnešných rakúskych voľbách sa do vlády môže znovu dostať krajná pravica.

Má len 31, z filmov má najradšej americkú sériu Rocky a rakúsku politiku dnes môže otočiť výrazne doprava. Šéf rakúskych ľudovcov (ÖVP) a minister zahraničných vecí Sebastian Kurz má dnes našliapnuté vyhrať voľby a stať sa novým rakúskym kancelárom.

Vyše šesť miliónov rakúskych voličov dnes volí od siedmej rána. Posledné volebné miestnosti sa zatvoria o piatej hodine, keď sa zverejnia aj prvé povolebné odhady.

Čo v nich bude najdôležitejšie sledovať?

Ako sa premieša poradie strán

Jedno je viac-menej isté – výsledok spred štyroch rokov, keď boli prví sociálni demokrati a za nimi ľudovci, sa nezopakuje. Vtedajší víťazi podľa všetkého klesnú až na tretie miesto.

Rakúske voľby v roku 2013

Sociálni demokrati (SPÖ) – 29,26 % 

Ľudová strana (ÖVP) – 25,98 %

Slobodná strana (FPÖ) – 17,54 %

Zelení – 12,04 %

Posledný prieskum 2017

Ľudová strana (ÖVP) – 33 %

Slobodná strana (FPÖ) – 27 %

Sociálni demokrati (SPÖ) – 23 % 

NEOS – 6 %

Zelení – 5 %

Zdroj: OE24.at

Rakúšania volia v predčasných voľbách hlavne preto, že tradičný vládny tandem Sociálni demokrati (SPÖ) a Ľudová strana (ÖVP) bol dlho rozhádaný a začal unavovať svojich voličov, čo sa prejavilo aj na tom, že v minuloročných prezidentských voľbách ich kandidáti vypadli hneď v prvom kole.

V opakovaných voľbách vyhral progresívny nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen. Dieťa migrantov vo viedenskom prezidentskom paláci Hofburg však neznamená, že rakúska politika nenabehla na populistickú vlnu, ktorá sa prejavila brexitom vo Veľkej Británii či zvolením Donalda Trumpa v amerických voľbách. Práve naopak.

S raketovým nástupom Kurza a so silným výsledkom slobodných sa môže stať Rakúsko krajinou, ktorá bude mať vo vláde opäť krajnú pravicu, ktorá si dokonca za istých okolností môže vybrať, s kým chce vládnuť.

Koľko dostane Strache a ako veľmi padne Kern

Utečenecká kríza a vyčerpanosť tradičných strán výrazne pomohli v raste popularity radikálne pravicovej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ).

Kým v minulých voľbách v roku 2013 skončili tretí, neskôr sa dostali do čela prieskumov verejnej mienky. Zvrátila to až tohtoročná výmena na poste ľudovcov, ktorí si zvolili nového lídra, podobne ako sociálni demokrati.

Mladá hviezda rakúskej politiky, „wunderkind“ Sebastian Kurz s charizmatickým prejavom, čiastočne prebral agendu Slobodných a s prísnejšou protiimigračnou politikou sa stal najobľúbenejším politikom v krajine.

Naopak, kancelárovi Christianovi Kernovi v predvolebnej kampani vôbec nešla karta. Nedokázal prísť s výraznou témou a na miesto svojho programu sa musel vo finiši brániť pred „facebookovým škandálom“. Jeho strana podľa uniknutých informácií viedla proti Kurzovi očierňovaciu kampaň na sociálnych sieťach proti Kurzovi.

Oslabený Kern dopredu vyhlásil, že ak nevyhrá voľby, radšej pôjde do opozície. A pre napäté vzťahy medzi ľudovcami a ľavičiarmi sa očakáva, že ak Kurz vyhrá, do vlády by mohol pozvať krajnú pravicu. Tú vedie Heinz-Christian Strache s povesťou bývalého neonacistu.

Politik, ktorý má na Facebooku viac fanúšikov ako Kurz, o sebe hovorí, že sa v mladosti len hľadal. No aj tak jeho strana prešla sériou škandálov, keď ju museli opustiť členovia, čo sa otvorene hlásili k Hitlerovi.

Kurza a Stracheho zbližuje podobný postoj k utečeneckej kríze, ktorú v roku 2015 po Nemecku a Švédsku pocítilo Rakúsko najviac, keď prijalo okolo stotisíc utečencov. Problémom pre Kurza by však mohli byť euroskeptické a „pangermánske“ nálady v FPÖ. Potešili by sa aj vlády v Maďarsku a Poľsku, ktoré sú v konflikte s Bruselom pre svoje kontroverzné útoky proti občianskej spoločnosti či vlastnej ústave.

Kurz o sebe tvrdí, že je presvedčený Európan, no s radikálmi vo vláde to už tak presvedčivo vyzerať nebude.

Rakúsky spisovateľ a historik Doron Rabinovici o Strachem, ktorý je považovaný za klon Jorga Haidera (zomrel pri automobilovej nehode v roku 2008), hovorí ako o veľmi nebezpečnom politikovi. „Haider často hovoril veci s lišiackym úsmevom. Strache to myslí naozaj,“ citoval ho server Politico.

Zelený žolík

Ako pri každých voľbách, aj v týchto platí, že môžu dopadnúť úplne inak, ako predpovedali prieskumy, a povolebné rokovania nemusia byť v réžii Sebastiana Kurza. Stačí, aby si sociálni demokrati predsa len polepšili a predbehli slobodných.

Zostavovanie novej rakúskej koalície môže (skôr teoreticky) ovplyvniť aj výsledok menších strán – najmä Zelených, ktorí sa však rozpadli, či ďalších liberálnych strán ako Nové Rakúsko a Liberálne fórum (NEOS).

Líderka Zelených Ulrike Lunacek je poslankyňou v Európskom parlamente, pričom je zároveň aj jeho podpredsedníčkou. Okrem svojho otvoreného prístupu k utečencom je známa aj ako prvá otvorená lesbická politička v Rakúsku. Viac ako dvadsať rokov žije so svojou priateľkou z Peru.

Sebastian Kurz

Teraz najčítanejšie