Denník N

Firmy nás podvádzajú, lebo od nich podradné potraviny aj tak kupujeme

Bohuslav Sobotka a Robert Fico počas tlačovej konferencie na samite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých 13. októbra 2017 v Bratislave. Foto – TASR
Bohuslav Sobotka a Robert Fico počas tlačovej konferencie na samite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých 13. októbra 2017 v Bratislave. Foto – TASR

Dvojaká kvalita potravín je problém, nenechajme si však nahovoriť, že naši politici nemajú žiadny dôležitejší.

Keď si kupujete ovocie v slovenskom supermarkete, bežne si zdravé kusy vyberáte spomedzi otlčených a nahnívajúcich, ktoré zo škatúľ nikto z osadenstva obchodu neodstraňuje – na rozdiel od susedného Rakúska. Ak chcete na vlastné oči vidieť dvojakú kvalitu potravín, netreba nosiť rybie prsty Iglo do laboratória na drahé testy. Stačia dva výlety a jeden z nich môžete obvykle podniknúť pešo. Pritom je možné, že pôvodne boli jablká v oboch krajinách rovnaké; rozdielny je iba spôsob, ako s nimi v predajni zaobchádzajú.

Určite je za tým aspoň sčasti vedomá politika nadnárodných firiem „optimalizovať náklady“, čiže ušetriť, kde sa len dá a kde im to prejde. Personál slovenských supermarketov je ešte horšie platený a ešte viac preťažený ako na Západe a naozaj nemá čas ani energiu, aby ešte preberal ovocie.

Lenže sčasti je za tým určite aj iná kultúra predaja, iný vzťah k zákazníkovi. A je za tým iný zákazník, ktorý u nás také zaobchádzanie strpí a napriek nemu príde do rovnakého obchodu aj druhý deň. Podobne ako si nabudúce opäť kúpi rybie prsty rovnakej firmy, napriek všetkému, čo sa o nich medzitým dozvedel, a hoci i s vedomím, že ho podvádzajú.

Dvojaká kvalita potravín je pre stredoeurópskych politikov skvelá téma. Je ľahko pochopiteľná a plne odpovedá mentálnemu svetu väčšiny našich voličov, večnému pocitu, že nám niekto krivdí, kapitalizmus je fuj a nadnárodné firmy sú v podstate zločinecké organizácie.

Pomáha im v tom komunikácia týchto firiem. Tvrdenia, že nižšou kvalitou pre východ len vychádzajú v ústrety iným chutiam tunajších spotrebiteľov, nepresvedčia ani trojročné deti. Naopak, pôsobia arogantne, budia dojem, že nás považujú za hlupákov.

To však nič nemení na tom, že i keď ide o reálny problém, je marginálny oproti tomu, čomu stredoeurópske spoločnosti čelia – od ekonomického zaostávania a nekvalitného vzdelávania cez korupciu až po nárast extrémizmu a ohrozenie demokracie. Urputným bojom proti dvojakej kvalite potravín naši lídri najmä zastierajú, že pre dôležitejšie problémy nemajú riešenie, prípadne že sú sami ich hlavnou príčinou. A my ich boj oceňujeme i preto, lebo nás oslobodzuje od zodpovednosti. Nakoniec sme to vždy my, čo si v obchode daný podradný produkt vyberieme a tým zaistíme, aby sa ho firme naďalej oplatilo vyrábať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kvalita potravín

Komentáre

Teraz najčítanejšie