Denník N

Hlina ho chcel za župana, Matovič bol proti, tak starostom ďalej pomáha vybavovať značky

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslanec Mosta-Híd a splnomocnenec pre rýchlostné cesty Igor Janckulík vysvetľuje, ako sa rozhoduje, kde budú diaľnice, a ako pritom lobujú politici z regiónov a ako aj banality treba vybavovať cez známych v Bratislave.

Igor Janckulík získal pre Sieť hlasy na Orave, a tak teraz sedí v parlamente za vládnu koalíciu, akurát teraz už za klub Most-Híd. Na rozdiel od kolegov vždy hlasuje za to, aby štát zverejnil biznis s pôdou, na ktorom zarobil aj Béla Bugár, a nepozdáva sa mu ani nápad, aby sa štát bez limitov zadlžoval v mene diaľnic. V rozhovore vysvetľuje, prečo debatuje s Alojzom Hlinu o vstupe do KDH, ale aj:

  • čo si myslí o sponzorovi Siete Radoslavovi Baranovi a čo o tom povedal Procházkovi, 
  • koľko primátorov mu telefonovalo, keď Most-Híd ukázal takmer všetky diaľničné priority iba na juhu, a vo vládnych plánoch nie je prioritou autostráda pri Prievidzi,
  • prečo chodí do regiónov s analytikom, ktorého jeho kolegovia neznášajú,
  • ako to, že Andrej Hrnčiar nedokázal ako primátor Martina presadiť autostrádu od Martina,
  • ako u neho lobovali majitelia staníc STK, aby k nim parlament nepustil konkurenciu.
  • čo nerobí dobre aktuálny minister dopravy, prečo si s ním tyká, ale s tajomníkom Stromčekom za Smer už nie. 

Čo vám povedali kolegovia, keď si prečítali, že debatujete s Alojzom Hlinom o vstupe do KDH?

Zaujímajú sa o mňa viaceré strany, nie sú z toho prekvapení, a vedia, že mám kresťanské hodnoty, takže mám asi blízko k takýmto stranám. Vždy, keď sa ma viaceré strany pýtali, či by som nemal záujem u nich pôsobiť, povedal som, že priorita pre mňa nie je chodiť zo strany do strany, ale niečo dokázať v regiónoch. Priorita je pre mňa pokračovať v týchto aktivitách, a potom budem uvažovať o nejakej politickej budúcnosti. Pán Hlina so mnou komunikuje trochu častejšie, pretože mi nedávno navrhol, či by som nešiel kandidovať na predsedu žilinského samosprávneho kraja.

Čo ste mu povedali? 

Povedal som, že ak pôjdem, tak pôjdem ako nezávislý a podporovať ma môže viacero strán. Vstúpil do toho Igor Matovič s tým, že si to nevie predstaviť, pretože podporujem túto koallíciu.

Neviem, či ste si uvedomili, ale to, čo vyšlo v TASR, vyznelo, ako keby Janckulík povedal, že skôr či neskôr skončí v KDH.

Nebolo to tak. KDH ma oslovilo, tak som sa s pánom Hlinom stretol, je to normálne, že sa rozprávame. Nekomunikujem len s pánom Hlinom, ale s viacerými členmi KDH. Som zároveň poslancom žilinského VÚC, tam sa stretávame, na niektoré veci máme rovnaké názory. V tom vyjadrení pre TASR bolo, že sa budem chcieť uplatniť niekde, kde platia kresťanské hodnoty. Ale momentálne to neriešim.

Takže ste odmietli návrh pána Hlinu.

Pán Hlina by bol rád, keby som k nim vstúpil. Ale pre mňa je prioritou urobiť niečo v regiónoch, ale to v opozícii, či chcem či nechcem, neurobím.

Ale nesúhlasíte vo viacerých veciach s aktuálnou koalíciou. 

Keď si všimnete hlasovania v Národnej rade, nesúhlasím úplne so všetkým. Fungovanie v koalícii je o veľkých kompromisoch. Napríklad, vždy hlasujem za to, aby boli výkupy pozemkov pod diaľnice odtajnené. Ako jediný poslanec koalície som sa zdržal hlasovania pri dlhovej brzde. Vie to aj Béla Bugár, v ktorého klube som, takže ma akceptujú.

Nedávajú vám to pocítiť ako zradu?

Nie, dal som najavo,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Rozhovory

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie