Denník N

Rakúsko zmení Kurz: Ako sa dostal k moci v 31 rokoch a prečo by nás to malo zaujímať

Nová hviezda rakúskej politiky. Sebastian Kurz. FOTO - AP
Nová hviezda rakúskej politiky. Sebastian Kurz. FOTO – AP

„Rakúsko sa jednoznačne otočilo doprava, obávam sa, že bude mať bližšie ku krajinám Vyšehradu,“ hovorí rakúsky spisovateľ Martin Pollack.

„Teším sa na spoločnú prácu so Sebastianom Kurzom a dúfam, že už nebudem najmladším premiérom v Európskej únii,“ zagratuloval lídrovi rakúskych ľudovcov k víťazstvu v nedeľných voľbách írsky premiér Leo Varadkar, ktorý má 38 rokov. Ak sa podarí šéfovi rakúskej diplomacie vyjednať novú vládu, stane sa vo svojich 31 rokoch najmladším kancelárom a súčasným európskym lídrom.

Politik, ktorý v kampani sľuboval nový štýl, a svoju Rakúsku ľudovú stranu katapultoval na prvé miesto hneď, ako sa v júli stal jej lídrom. Už vo voľbách v roku 2013 mal najviac preferenčných hlasov. O štyri roky neskôr, v nedeľu 15. októbra ju dostal na prvé miesto s 31,4 percenta hlasov.

S odstupom za ním skončili tesne vedľa seba sociálni demokrati (26,7 %) a krajne pravicová Slobodná strana (26,3 %). Výsledky zatiaľ nie sú oficiálne, Rakúšania ešte nespočítali všetky korešpondenčné hlasy. 

Rakúsko ide doprava

Viac než svojím nízkym vekom však Kurz upútal celú Európu tým, že Rakúsko potiahne úplne iným kurzom. „Zmena je jasná, a nikoho neprekvapila. Bez pochyby pôjde Rakúsko doprava,“ povedal Denníku N rakúsky spisovateľ a novinár Martin Pollack.

Vzhľadom na časté konflikty medzi tradične vládnucim tandemom ľudovcov a socialistov a očierňovacou kampaňou na facebooku proti Kurzovi, je ich spoločná vláda najmenej pravdepodobná. „Nenávidia sa, v skutočnosti nikto nechce, aby spolu vládli,“ hovorí Pollack.

Rakúsko tak po dlhšej prestávke čaká znovu čierno-modrá koalícia, ktorá ho priblíži viac smerom k populistickým a protimigrantským vládam v regióne V4. Pravicový populizmus a nudné slogany sú v kurze, zhodnotil výsledky volieb nemecký Spiegel. A najväčšie znepokojenie? Neexistuje na to žiadny recept. 

„Obávam sa, že to Rakúsko priblíži ku krajinám Vyšehradu. To je najväčšie nebezpečenstvo. Líder FPÖ Heinz-Christian Strache rád hovorí o vstupe do V4, ale to nie je reálne. Sme v úplne inej pozícii, a okrem neho to nikto nechce,“ dodáva Pollack. 

Ako sa nás to dotkne

Sebastian Kurz mal viac výhod oproti ľavicovému kancelárovi Christianovi Kernovi (SPÖ), ktorý napriek zlej kampani udržal pozíciu svojej strany v parlamente.

Kurz bol silný v téme migrácie, a to v krajine, ktorá v rokoch 2015 a 2016 prijala 130-tisíc utečencov. Bol jedným z tých, čo prispeli k uzavretiu balkánskej trasy, a snažil sa osloviť tých, ktorých Die Presse nazýva „tichou väčšinou“. Vystupoval za zníženie sociálnej podpory pre utečencov. Na druhej strane presadil špeciálne vysokoškolské vzdelávanie islamskej teológie na rakúskych univerzitách či zákaz financovania mešít zo zahraničia a symbolický zákaz buriek.  

Výsledky volieb

  • Ľudová strana (ÖVP) – 31,4 %
  • Sociálni demokrati (SPÖ) – 26,7 %
  • Slobodná strana (FPÖ) – 26,3 %
  • NEOS – 5,3 %

„Stále nevieme, aká koalícia vznikne. No, v prípade čierno-modrej koalície môžeme čakať, že Rakúsko zaujme podobný postoj v otázkach migrácie do EÚ, ako dnes majú krajiny V4. Taká vláda bude takisto skeptická voči ďalšej integrácii v eurozóne,“ povedal Denníku N Vladimír Bilčík, ktorý vedie v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) program EÚ.

Rovnako podľa neho môžeme očakávať tvrdší postoj Viedne voči pracovnej migrácii v rámci EÚ. Týka sa to najmä snáh obmedziť prístup a sociálne výhody pre pracovné sily zo zahraničia, teda aj susedných krajín, vrátane Slovenska. Kurz mal napríklad v programe, že sociálne benefity budú platiť až pre tých, ktorí budú žiť v Rakúsku najmenej päť rokov.

„Čiže v otázkach sociálnej politiky a voľného pohybu osôb v rámci EÚ sa podstatné zbližovanie s krajinami V4 –  a najmä Poľskom a Maďarskom – nečrtá, skôr naopak,“ dodáva Bilčík.

Kto je Kurz a prečo uspel

Sebastian Kurz sa snažil chytiť voličov aj tým, že nie je tradičný politický papaláš. Narodil sa vo viedenskej štvrti Meidling, kde žije dodnes. Ako si všimol nemecký týždenník Der Spiegel, keď letel na Valné zhromaždenie OSN do New Yorku, sedel v ekonomickej triede.

„Pustil sa do kuraťa s umelým príborom, než si zdriemol. Nad Grónskom sa zobudil v dobrej nálade. Veci idú v tomto momente celkom dobre,“ zacitoval Kurza nemecký magazín, ktorý s ním strávil istý čas vo Viedni, na samite EÚ v Talline či spomínanom New Yorku.

Podľa reportéra sa Kurz ukázal ako politický profesionál, ktorý dokáže skrývať hlad po moci svojím puntičkárstvom, a svoju tvrdšiu povahu ukrýva pod jemnejšími črtami. Chlapčenský úsmev, dozadu nagélované vlasy a prvotriedne sako sú len imidž na povrchu. 

„Hral na svoj mladý imidž, na zmenu, hoci bez jasných konkrétností, a vyšlo mu to,“ povedal Denníku N expert Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie Mario Holzner. Krátko po nástupe v strane scentralizoval moc a zmenil ju na svoj obraz.

„Kurz viedol takmer bezchybnú maratónsku kampaň. Nevyskytli sa žiadne prehmaty, ale ani obsahové rohy a hrany, ktoré by stáli za zmienku,“ zhodnotil ho Der Standard.

Podľa uniknutých dokumentov mal svoj nástup starostlivo premyslený do posledných detailov. Do volieb išla jeho strana už s názvom – Kandidátka Sebastiana Kurza – Nová Ľudová strana. „Myšlienka, že osoba, ktorej strana je vo vláde už 30 rokov, si môže napísať na predvolebný plagát Čas na niečo nové je bizarná,“ komentoval pre Spiegel politický konzultant Thomas Hofer.

„Kurz premýšľa niekoľko krokov dopredu, ako šachový hráč, a to vrátane vážnosti, ktorú dúfa, že dostane v médiách,“ napísal o ňom Spiegel. Keď prvý raz rečnil v OSN, mal len 28, rok predtým sa stal šéfom rakúskej diplomacie. Štúdium práva radšej vymenil za stúpanie v straníckej hierarchii. „Rýchlo sa učí, a viac počúva ako rozpráva. Jednoducho, nasáva ako špongia,“ píše o ňom Spiegel.

Ustráži „ruského koňa“ FPÖ?

Poučí sa aj z nedávnej minulosti vlastnej strany, keď bol ešte len tínedžerom?

Čierno-modrú vládu už Rakúsko zažilo po voľbách v roku 1999. Slobodných vtedy viedol Jörg Haider a jeho účasť v rakúskej vláde vyprovokovala EÚ k sankciám, ktoré neskôr stiahli. Ťažko povedať, či to bolo preto, že rakúska demokracia ten koaličný experiment ustála, alebo tlak na Slobodných zvonku zafungoval.

Sankcie teraz, vzhľadom na kritickú situáciu v Poľsku, ktorej vláda išla proti vlastnej ústave, či Maďarsku, kde je občianska spoločnosť a nezávislé médiá pod veľkým tlakom, nehrozia. Otázkou je, či dokáže Kurz, ktorý sa profiluje ako proeurópsky politik, udržať na uzde Slobodných. Účasť vo vláde lídrovi FPÖ Strachemu zrejme nezabráni robiť výpady proti EÚ.

Rakúsky denník Die Presse napísal, že taká radikálna otočka doprava to nebude. Dôležité však bude, aby si pri kontroverznej koalícii dal Kurz pozor na výber ľudí vo vláde a korupčné škandály.

FPÖ má okrem protiutečeneckej rétoriky blízko k Rusku a jeho členovia často obdivujú jeho prezidenta Vladimira Putina. Obzvlášť dobré vzťahy s Moskvou má podľa DW vicestarosta Viedne Johann Gudenus, ktorý študoval v Moskve a bol dokonca na neuznanom referende o nezávislosti na Kryme ako pozorovateľ.

Politici FPÖ chodievali na Krym aj napriek tomu, že EÚ, vrátane Slovenska, jeho anexiu považuje za nezákonnú. V strane majú na to opačný názor. S proputinovským Jednotným Ruskom podpísali dohodu o päťročnej spolupráci. „Zatiaľ nebola využitá, ale poslúži ako „investícia do budúcnosti“, povedala o nej novinárka Eva Zelechowski z Wiener Zeitung a autorka knihy Putinovi praví priatelia (Putins rechte Freunde). FPÖ sú napríklad proti sankciám EÚ proti Rusku.

Podľa viedenského analytika Holznera je však nepravdepodobné, aby FPÖ získala post ministra zahraničných vecí. „Rakúsko navyše nemá takú politickú silu v EÚ, aby sankcie zvrátilo,“ dodal. Vysporiadať sa so Slobodnými bude výzvou aj pre samotného Kurza, o ktorého skutočných plánoch sa veľa nevie.

Podľa denníka Österreich vyvolal teraz Kurz veľké očakávania a bude musieť vysvetliť, ako si zmenu v skutočnosti predstavuje. „Latka pre mladého víťaza je položená vysoko, veľmi vysoko. V triumfe, ako je tento, už leží zárodok budúcej porážky,“ predpovedá aj regionálny denník Salzburger Nachrichten.

Sebastian Kurz

Svet

Teraz najčítanejšie