Denník N

Newsfilter: Marihuanový zákon napísala Žitňanská tak, aby prešiel cez Danka

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

1. Prečo sa politici boja marihuany 2. Polícia vyštartovala po skupine dépehačkárov 3. Po rakúskch voľbách môžeme zostať ostrovom liberálnej demokracie + odkazy Martina M. Šimečku, krátke správy, nový Shooty, zaujímavé články, status a citát dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Prečo sa politici tak boja marihuany

Lucia Žitňanská si plní ďalší bod programového vyhlásenia vlády a vypustila do sveta návrh zákona o držbe drog. Marihuanový zákon prináša tri zásadné zmeny:

  1. Namiesto trestného činu bude môcť byť za držanie malého množstva látky len priestupok s pokutou do výšky 165 eur.
  2. Posúdenie trestu už viac nebude na vôli sudcu, sadzby budú v zákone presne stanované a každému bude jasné, čo mu hrozí za aké množstvo látky (na priestupok bude do 1 gramu marihuany, do 0,5 gramu heroínu, do 0,3 gramu kokaínu, a do 0,2 gramu pervitínu alebo amfetamínu).
  3. Sudcovia budú môcť začať ukladať namiesto liečby takzvanú ochrannú liečbu.

Keďže v drogovej legislatíve sa Slovensko práve nachádza tak v 50. rokoch minulého storočia, akýkoľvek pokrok je vítaný. A ak Žitňanskej (plus Okruhlicov) návrh prejde, bude to prvý krok na kilometri, ktorý nás dnes delí od normálneho sveta. Ale nič viac. Žiadne využitie trávy na liečebné účely, žiadna skutočná dekriminalizácia (priestupok budete môcť urobiť len raz za rok) a už vôbec nie legalizácia.

Aké sú prínosy? V prvom rade, samozrejme, v tom, že mladým aj starým bude hroziť za húlenie o niečo menšie riziko podmienky ako dnes.

Z vlaňajších 112 roszudkov, ktoré sa týkali trávy, sa až 67 skončilo podmienkou. Je pritom zrejmé, že tvrdá legislatíva nemá preventívny účinok, spotreba marihuany u nás v posledných rokoch stúpla napriek hrozbám.

Okrem toho sa zvýši šanca, že polícia prestane mať dôvod nezákonne prehľadávať na ulici tínedžerov a nútiť ich ukazovať vrecká, aby si potom od sudcov vypočuli, že takto získané dôkazy sú neplatné. A napokon, ľudia, ktorí si zahúlia napríklad v Galante či v Nitre, nebudú vystavení tvrdšiemu trestu len preto, že miestni sudcovia majú na vec názory ešte staršie, ako je slovenský priemer.

Prečo je ešte priskoro na radosť. Hoci ide len o drobný posun k lepšiemu, vôbec ešte nie je istý. SNS sa už vopred vyjadrila, že takýto zákon nepodporí, hoci nikdy nevysvetlili prečo.

Vysvetlenie si teda treba domyslieť: pre najtradičnejšiu z tradičných strán by bol prijateľnejší aj kravský hnoj ako marihuana, ak by jeho konzumácia vychádzala z nejakej tradície. Pokojne si za kravský hnoj dosaďme alkohol, ktorý pácha násobne väčšie škody než marihuana.

Prečo sa politici boja marihuany? Problémom nie je len SNS, ale prakticky väčšina politikov. Niekde v kútiku duše sa boja, že keď uvoľnia trávu, bude to vyzerať, akoby podporili „feťákov“, čo im na alkohole vychovaní voliči spočítajú.

Máme presne nula vplyvných a charizmatických politikov, ktorí by dokázali o tráve hovoriť moderným jazykom.

Kto si ešte spomenie, že kým na Slovensko dorazili tisíce imigrantov, bola to téma Richarda Sulíka?

Celý boj za posun krajiny smerom k normálnosti tak stojí na autorite Lucie Žitňanskej, generálneho prokurátora Čižnára a zopár odborníkov. Preto to bude ešte dlhý a ťažký boj.

2. Polícia vyštartovala po skupine dépeháčkarov

V akcii nazvanej Shark polícia v počte stoviek žien a mužov v piatok v štyroch krajoch prehľadávala štyridsať objektov a obvinila desiatky ľudí, z ktorých trinásti zostali z rozhodnutia špeciálneho sudcu vo väzbe.

Malo ísť o organizovanú skupinu, ktorá legalizovala špinavé peniaze a obrala štát na daniach asi o 113 miliónov eur. Niektoré z firiem mali v popise podnikania reklamu či marketingovú činnosť.

Medzi zadržanými je aj okresný predseda Mosta-Hídu v Spišskej Novej Vsi Stanislav Vospálka, ktorého strana vzápätí stiahla zo župných volieb.

Polícia sľúbila prezradiť viac v utorok, no aj z týchto riedkych informácií sa dá tušiť, že NAKA zaútočila na veľkú skupinu dépeháčkarov.

Reklama a marketing sú služby ako stvorené na vyrábanie veľkých faktúr za nič, niet divu, že ich obľubujú karuselové skupiny. Odhadovaná škoda vyše sto miliónov napovedá, aké obrovské peniaze sa dajú získať v podstate primitívnymi podvodmi, kde stačí sieť eseročiek, zopár konateľov, jeden-dvaja účtovníci a nejakí známi na daňových úradoch alebo vyššie.

Ešte 25 takých záťahov a je po probléme. Podľa odhadu Európskej komisie malo Slovensko v roku 2013 takzvanú medzeru DPH 2,5 miliardy eur. Inak povedané, o toľko by mal byť vyšší príjem štátu z DPH podľa výkonu a štruktúry ekonomiky.

Úlovok porovnateľnej veľkosti sa podaril naposledy pred piatimi rokmi, keď začal rozprávať podnikateľ Milan Chovanec o krytí podvodov s DPH špičkami zo Smeru. Tento prípad sa však Kaliňákovej polícii nepodarilo vyšetriť. Buďme radi, keď sa akcia Shark skončí úspešnejšie, nič to však nemení na pochybnostiach, že štát si vyberá dépeháčkarov selektívne. Pretože časť ľudí, ktorí ho ovládajú, majú z podvodov svoje podiely.

3. Po rakúskych voľbách môžeme zostať ostrovom liberálnej demokracie

Počet štátov susediacich so Slovenskom, kde môžeme považovať vládu za ako-tak prozápadnú, prodemokratickú a liberálnu, hrozí po rakúskych voľbách ďalším poklesom.

Víťazstvo ľudovcov, ktorí majú na čele zatiaľ nevyspytateľného Sebastiana Kurza, by ešte nemuselo byť takou zlobou, ako ich prípadné spojenie so Slobodnou stranou Rakúska FPÖ. Tento scenár si ešte musí počkať na sčítanie ďalších hlasov a potom na rokovania strán, no z dnešného pohľadu je skôr pravdepodobný.

Keď cez víkend dopadnú české voľby tak, ako vyzerá, že dopadnú (víťazmi budú Babiš a Okamura), zostane Slovensko ostrovom liberálnej demokracie uprostred mora polodiktatúry, radikalizmu, oligarchizmu, populizmu a bigotného konzervativizmu.

Ako sme vlastne na tom my? V skutočnosti to však skôr vyzerá tak, že výnimočnosť Slovenska je len dočasný výkyv. Keď sa pozrieme na aktuálny prieskum Focusu, zistíme, že podiel strán, ktoré sú porovnateľné s rakúskymi slobodnými svojím populizmom, témami a postojmi k EÚ či k migrácii, s ľahkosťou preskočí ich volebných výsledok (26,7 %): SaS: 13,8, Kotleba: 10,1, Sme rodina 9,4, Oľano 8,5 a SNS 8,1.  To je spolu 50 percent bez jednej desatinky.

Samozrejme, SaS nie sú rakúski slobodní a rakúski slobodní nie sú naši kotlebovci, skôr sa dá povedať, že voliči FPÖ by si na Slovensku s ľahkosťou vybrali medzi menovanými stranami.

Iste, vláda Smeru so SNS a Mostom má veľmi ďaleko k niečomu, čo sa dá chváliť, no platí, že vďaka nej má naša zástava aktuálne najmenej hnedej farby. A to sa môže pomerne rýchlo zmeniť.

Jednou vetou:

4. Na ministerstve školstva malo dôjsť k ďalšiemu podvodu s eurofondmi, teraz má ísť o peniaze určené na vzdelávanie nezamestnaných občanov, upozornil predseda SaS Richard Sulík.

5. Mimoriadna schôdza parlamentu o kauze Bžán  sa začne v stredu o 14.00, návrh na jej zvolanie podala opozícia napriek tomu, že minister hospodárstva Peter Žiga odvolal Dozornú radu MH Manažmentu.

6. Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť, v zákonnej lehote totiž nebol proti nemu podaný odpor.

7. Bývalého starostu Marianky Radovana Juriku odsúdil Okresný súd v Malackách trestným rozkazom na polročnú podmienku za to, že napadol svedka vo svojej korupčnej kauze a zlomil mu nohu.

8. Andrej Danko poslal Jánovi Greššovi 5-tisíc eur na predvolebný prieskum, Danko to opozičnému kandidátovi na nitrianskeho župana sľúbil minulý týždeň, chce od neho, aby po výsledkoch prieskumu odstúpil a podporil Milana Belicu.

9. Hazard čakajú ďalšie zmeny, ministerstvo financií pripravuje návrh zákona, ktorý má upraviť prístup k regulácii on-line hazardných hier, predložiť na pripomienkovanie ho chce v januári.

10. Predaj nových áut na Slovensku vzrástol, od januára do konca septembra bolo zaregistrovaných 71-tisíc áut, čo je 10-percentný nárast oproti vlaňajšku.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Citát víkendu:

Nebudem ľudí hodnotiť podľa ich činnosti na sociálnych sieťach.“

Andrej Danko, predseda parlamentu a SNS nevidí problém v tom, že konšpirátor Lukáš Machala pracuje na ministerstve školstva

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Denník Financial Times číta globálna elita a práve jej je adresovaný komentár Philipa Stephensa, ktorý spomína na to, ako v západnej Európe počas studenej vojny vládlo nielen presvedčenie o tom, že obyvatelia Západu žijú v lepšom svete ako tí v sovietskom bloku, ale žili tiež v istote, že každá ďalšia generácia sa bude mať lepšie než tá predošlá.

Po páde komunizmu sa toto presvedčenie začalo rozpadať. Autor cituje analýzy, podľa ktorých už od 90. rokov, teda dávno pred vypuknutím finančnej krízy v roku 2008, prestali rásť priemerné mzdy. Dnes je väčšina ľudí podľa prieskumov presvedčených o tom, že nasledujúce generácie sa budú mať horšie ako tá súčasná. Niet divu, že populizmu sa darí.

Stephens si nemyslí, že Európania chcú revolúciu, len sú nespokojní, že priepasť medzi bohatými elitami a zvyškom spoločnosti je taká veľká. A radí spomenúť si na New Deal F.D. Roosvelta po hospodárskej kríze v 30-tych rokoch minulého storočia a na sociálne-trhový ekonomický model povojnovej Európy.

Čo to znamená? Napríklad nastaviť bariéry veľkým korporáciám, aby nemohli ponúkať bývalým politikom renty, lebo dôveru ľudí v politiku rozkladá pohľad na to, ako títo politici odchádzajú z verejných funkcií rovno do dozorných rád veľkých firiem a bývalí guvernéri centrálnych bánk priamo do funkcií poradcov komerčných bánk.

Navrhuje tiež prinútiť Google a Apple a ďalšie veľké korporácie platiť podstatne vyššie dane a vôbec – nanovo prehodnotiť vzťah medzi demokraciou a kapitalizmom. Pozoruhodný text v novinách, ktoré sú výkladnou skriňou globálnej elity.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie