Denník N

Newsfilter: Marihuanový zákon napísala Žitňanská tak, aby prešiel cez Danka

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Prečo sa politici boja marihuany 2. Polícia vyštartovala po skupine dépehačkárov 3. Po rakúskch voľbách môžeme zostať ostrovom liberálnej demokracie + odkazy Martina M. Šimečku, krátke správy, nový Shooty, zaujímavé články, status a citát dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Prečo sa politici tak boja marihuany

Lucia Žitňanská si plní ďalší bod programového vyhlásenia vlády a vypustila do sveta návrh zákona o držbe drog. Marihuanový zákon prináša tri zásadné zmeny:

  1. Namiesto trestného činu bude môcť byť za držanie malého množstva látky len priestupok s pokutou do výšky 165 eur.
  2. Posúdenie trestu už viac nebude na vôli sudcu, sadzby budú v zákone presne stanované a každému bude jasné, čo mu hrozí za aké množstvo látky (na priestupok bude do 1 gramu marihuany, do 0,5 gramu heroínu, do 0,3 gramu kokaínu, a do 0,2 gramu pervitínu alebo amfetamínu).
  3. Sudcovia budú môcť začať ukladať namiesto liečby takzvanú ochrannú liečbu.

Keďže v drogovej legislatíve sa Slovensko práve nachádza tak v 50. rokoch minulého storočia, akýkoľvek pokrok je vítaný. A ak Žitňanskej (plus Okruhlicov) návrh prejde, bude to prvý krok na kilometri, ktorý nás dnes delí od normálneho sveta. Ale nič viac. Žiadne využitie trávy na liečebné účely, žiadna skutočná dekriminalizácia (priestupok budete môcť urobiť len raz za rok) a už vôbec nie legalizácia.

Aké sú prínosy? V prvom rade, samozrejme, v tom, že mladým aj starým bude hroziť za húlenie o niečo menšie riziko podmienky ako dnes.

Z vlaňajších 112 roszudkov, ktoré sa týkali trávy, sa až 67 skončilo podmienkou. Je pritom zrejmé, že tvrdá legislatíva nemá preventívny účinok, spotreba marihuany u nás v posledných rokoch stúpla napriek hrozbám.

Okrem toho sa zvýši šanca, že polícia prestane mať dôvod nezákonne prehľadávať na ulici tínedžerov a nútiť ich ukazovať vrecká, aby si potom od sudcov vypočuli, že takto získané dôkazy sú neplatné. A napokon, ľudia, ktorí si zahúlia napríklad v Galante či v Nitre, nebudú vystavení tvrdšiemu trestu len preto, že miestni sudcovia majú na vec názory ešte staršie, ako je slovenský priemer.

Prečo je ešte priskoro na radosť. Hoci ide len o drobný posun k lepšiemu, vôbec ešte nie je istý. SNS sa už vopred vyjadrila, že takýto zákon nepodporí, hoci nikdy nevysvetlili prečo.

Vysvetlenie si teda treba domyslieť: pre najtradičnejšiu z tradičných strán by bol prijateľnejší

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie