Lekárka: Bolesti chrbta sa nezbavíme iba tým, že budeme užívať lieky, treba aj cvičiť a správne sedieť

Počet ľudí s bolesťami chrbta pribúda. Znižuje sa aj vek ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, a rastie počet mladých pacientov okolo 25. a 30. roku.

Foto – Flickr

Podľa štatistík až 80 percent ľudí na Slovensku bolí chrbát a posediačky trávime väčšinu dňa, až 60 percent.

„Takmer osem z desiatich pacientov, ktorí k nám prichádzajú s opakujúcimi sa bolesťami chrbta, má sedavý spôsob zamestnania alebo vedie sedavý spôsob života,“ hovorí neurologička Ester Točíková zo zdravotného centra Hippokrates.

Kolegyňu doplní fyzioterapeutka Helena Škultétyová, ktorá pre Denník N vraví, že „trend sa v ostatnom období zhoršuje a ľudí s bolesťami chrbta pribúda. Znižuje sa aj vek ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, a rastie počet mladých pacientov okolo 25. a 30. roku“.

Fyzioterapeutka Škultétyová sa posťažuje, že „už v prvej triede na základnej škole si deti osvojujú pohybové stereotypy. Hlboký stabilizačný systém detí je oslabený, pretože dnešný životný štýl je taký, že sa všade vozíme autom a pohybovej aktivity je málo. Chrbticu nemá čo držať, a keď dieťa príde do obdobia puberty a vytiahne sa, často sa stáva, že dochádza ku skoliotickému držaniu tela a chrbtica sa zrúti“.

Bolesti chrbta

Neurologička Točíková vysvetľuje, že ak má človek sedavú prácu a sedí dlho, preťažujú sa určité časti svalovo-šľachového aparátu a chrbtice a následkom sú poruchy držania tela. „Najčastejšie vznikajú predsunuté držania hlavy a zaguľatený chrbát. V oblasti hrudnej chrbtice môže dochádzať k vybočeniam chrbtice. Aj dolná časť chrbtice je pri sedení preťažená a môže dôjsť k jej blokádam a k nesprávnemu postaveniu panvy,“ vraví lekárka.

Pri sedavom zamestnaní vznikajú bolesti najčastejšie v driekovo-krížovej oblasti. „Bolesť sa najčastejšie šíri do dolných končatín, ale môže sa šíriť aj do brucha či podbruška.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |