Denník N

Lekárka: Bolesti chrbta sa nezbavíme iba tým, že budeme užívať lieky, treba aj cvičiť a správne sedieť

Foto – Flickr
Foto – Flickr

Počet ľudí s bolesťami chrbta pribúda. Znižuje sa aj vek ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, a rastie počet mladých pacientov okolo 25. a 30. roku.

Podľa štatistík až 80 percent ľudí na Slovensku bolí chrbát a posediačky trávime väčšinu dňa, až 60 percent.

„Takmer osem z desiatich pacientov, ktorí k nám prichádzajú s opakujúcimi sa bolesťami chrbta, má sedavý spôsob zamestnania alebo vedie sedavý spôsob života,“ hovorí neurologička Ester Točíková zo zdravotného centra Hippokrates.

Kolegyňu doplní fyzioterapeutka Helena Škultétyová, ktorá pre Denník N vraví, že „trend sa v ostatnom období zhoršuje a ľudí s bolesťami chrbta pribúda. Znižuje sa aj vek ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, a rastie počet mladých pacientov okolo 25. a 30. roku“.

Fyzioterapeutka Škultétyová sa posťažuje, že „už v prvej triede na základnej škole si deti osvojujú pohybové stereotypy. Hlboký stabilizačný systém detí je oslabený, pretože dnešný životný štýl je taký, že sa všade vozíme autom a pohybovej aktivity je málo. Chrbticu nemá čo držať, a keď dieťa príde do obdobia puberty a vytiahne sa, často sa stáva, že dochádza ku skoliotickému držaniu tela a chrbtica sa zrúti“.

Bolesti chrbta

Neurologička Točíková vysvetľuje, že ak má človek sedavú prácu a sedí dlho, preťažujú sa určité časti svalovo-šľachového aparátu a chrbtice a následkom sú poruchy držania tela. „Najčastejšie vznikajú predsunuté držania hlavy a zaguľatený chrbát. V oblasti hrudnej chrbtice môže dochádzať k vybočeniam chrbtice. Aj dolná časť chrbtice je pri sedení preťažená a môže dôjsť k jej blokádam a k nesprávnemu postaveniu panvy,“ vraví lekárka.

Pri sedavom zamestnaní vznikajú bolesti najčastejšie v driekovo-krížovej oblasti. „Bolesť sa najčastejšie šíri do dolných končatín, ale môže sa šíriť aj do brucha či podbruška.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie