Denník N

Elektronické občianske majú vážnu chybu, podľa ministerstva vnútra nie je dôvod na paniku

Tomu, kto sa bojí, radí ministerstvo vnútra ísť na oddelenie dokladov.

Občianske preukazy s čipom majú vážnu chybu a je veľké riziko, že šikovný hacker by vám v priebehu pár týždňov vedel ukradnúť kvalifikovaný elektronický podpis, ak ste sa už aspoň raz takto niekde podpísali.

Stačili by mu na to možno len dva týždne a prenájom niekoľkých výkonných počítačov, ktoré by prelomili matematický algoritmus. Celá operácia by pritom mohla stáť 20-tisíc až 40-tisíc eur.

Predpoklad, samozrejme, je, že by útočník z toho očakával väčší finančný výnos, napríklad že by sa ukradnutím elektronického podpisu dostal k lepšej nehnuteľnosti alebo iným väčším majetkom.

Elektronický podpis je rovnocenný podpisu u notára.

Ministerstvo vnútra, ktoré elektronické občianske obstaralo a aj ich vydáva, tvrdí, že ak si občan dôsledne stráži bezpečnostný osobný kód (BOK), nemá dôvod panikáriť. Ministerstvo argumentuje tým, že ak chce niekto pri elektronickej komunikácii s úradmi použiť elektronický podpis, musí opakovane zadať aj spomínaný bezpečnostný osobný kód. Naznačuje tým, že ten nie je prípadným útokom dotknutý. Zamlčuje, že elektronický podpis sa používa aj mimo systému Slovensko.sk, kde je naozaj potrebný aj BOK kľúč.

Ak sa niekto predsa len bojí, ministerstvo mu dáva návod, čo má teraz urobiť: „Držitelia elektronických občianskych preukazov si svoje doklady nebudú musieť meniť. Ak však považujú riziko za vysoké, môžu certifikáty pre tvorbu kvalifikovaného elektronického podpisu zneplatniť buď využitím elektronickej služby, alebo na oddelení dokladov.“

Za takéto zľahčovanie situácie si ministerstvo vyslúžilo kritiku špecializovaného webu DSL.sk. O probléme je debata aj na platforme Slovensko.Digital.

Čo sa stalo

Ministerstvo vnútra za softvérovú chybu v čipe nemôže, spravil ju nemecký výrobca, firma Infineon a neprišla na ňu ani nemecká certifikačná autorita.

V januári ju odhalil tím slovenských a českých bezpečnostných odborníkov z Masarykovej univerzity v Brne. Odborníci zistili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie