Denník N

Písala o korupcii premiéra Malty, zavraždili ju v aute na diaľku odpálenou bombou

Zavraždená maltská novinárka Daphne Caruana Galizia. Foto – TASR/AP
Zavraždená maltská novinárka Daphne Caruana Galizia. Foto – TASR/AP

Je to kolaps demokracie, komentujú na Malte násilnú smrť investigatívnej novinárky Daphne Caruany Galizie.

Maltská investigatívna novinárka Daphne Caruana Galizia sa nebála ísť tvrdo proti vlastnej vláde.

Bola tiež jednou z tých, čo išli po stopách ľudí, ktorí prali špinavé peniaze alebo skrývali úplatky v daňových rajoch v škandále známom ako Panama Papers. Milióny uniknutých dokumentov z právnickej firmy Mossack Fonseca pomohli odhaliť korupciu v mnohých krajinách sveta.

Galizia o korupcii v politike písala roky na svojom obľúbenom blogu a v panamských archívoch našla aj stopu vedúcu k maltskému premiérovi. V posledných dňoch dostávala smrteľné vyhrážky, na čo sa sťažovala polícii, hoci detaily nie sú známe.

V pondelok 16. októbra popoludní jej život ukončila nastražená bomba v aute. Jej Peugeot 108 vybuchol, keď v ňom sedela neďaleko svojho domu. Pol hodinu pred tým napísala svoj posledný blog o korupcii šéfa štábu maltského premiéra, ktorý podľa nej využíva vládny vplyv na vlastné obohacovanie sa.

„Všade, kam sa pozriete, sú teraz podvodníci. Situácia je zúfalá,“ napísala.

Mala 53 rokov, zanechala po sebe muža a troch synov, ktorí počuli výbuch jej auta. Podľa prvých správ nálož odpálili  na diaľku.

WikiLeaks v jednej osobe

Bruselský server Politico ju opísal ako „One-woman WikiLeaks“. Práve ju zaradil medzi 28 osobností, ktoré podľa nej pohnú rokom 2017. A to sa jej aj podarilo.

Bola to ona, kto pred piatimi rokmi prispel k pádu európskeho komisára Johna Dalliho, pretože podľahol tabakovej loby, a maltský politik ju označil za teroristku. „Dáma má gule,“ hovorili o novinárke, ktorá dokázala dohnať maltskú vládu na okraj kolapsu a prinútila ju v lete vypísať voľby o rok skôr.

Keď sa jej zadarilo, ako napísal Politico, mala za deň aj 400-tisíc čitateľov, čo je viac, ako majú všetky noviny na menej ako polmiliónovom ostrove.

Maltský premiér Joseph Muscat. Foto -TASR/AP

Často kritizovala svoju vlastnú vládu. Maltský premiér Joseph Muscat na šokujúcu správu o jej smrti reagoval rýchlo – novinárka patrila medzi jeho najsilnejších kritikov. „Všetci vedia, že Caruana Galizia bola mojou tvrdou kritičkou, politicky aj osobne, ale nikto nemôže ospravedlniť taký barbarský čin,“ povedal Muscat a prizval na ostrov amerických vyšetrovateľov FBI.

O takúto pomoc často žiadajú vlády v prípade politických vrážd, keď je podozrenie, že nebude poriadne vyšetrená.  

Pred piatimi rokmi Galiziu vypočúvali na polícii dve hodiny, pretože prelomila volebné moratórium, keď zverejnila posmešné videá z Európskeho parlamentu, na ktorých sa Muscat kymácal a sťažoval, že nemá prekladateľa. Maltskú vládu vedie od roku 2013, keď prelomil 15-ročnú éru vlády Nacionalistickej strany.

Kolaps demokracie

„Toto je kolaps demokracie a slobody slova. Nemali by sme byť ticho,“ komentoval jej vraždu opozičný líder Adrian Delia z Nacionalistickej strany, ktorého Galizia tiež kritizovala. „Ak sú novinári umlčaní, stratili sme slobodu,“ povedal viceprezident Európskej komisie Frans Timmermans.  

V pondelok večer jej vraždu odsúdilo asi tritisíc ľudí na smútočnej vigílii a na Twitteri sa objavil hashtag #JeSuisDaphne.

Zomrela štyri mesiace potom, ako Muscatova Strana práce zvolala podľa BBC predčasné voľby.

Dotlačili ich k tomu Galizianine články o prepojení premiéra a jeho ženy s Panama Papers. Údajne mali skrývať na offshoreových účtoch milión dolárov od vládnucej azerbajdžanskej dynastie. Muscat a jeho žena obvinenia odmietli ako „najväčšiu lož v dejinách Malty“.  

Galizia začínala novinársku kariéru v roku 1987 ako stĺpčekárka pre Sunday Times of Malta. „Bola milovaná aj neznášaná v politicky rozdelenej Malte – ale v histórii ostrova ostane zapísaná ako jedna z najvplyvnejších autoriek,“ napísal o nej pre BBC Herman Grech z Times of Malta.

„Jej syn analyzuje dáta pre medzinárodnú sieť investigatívnych novinárov (ICIJ). Novinárka sama pred 14 dňami upozornila políciu, že ju niekto sleduje,“ napísalo o nej České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Jeho šéfka Pavla Holcová maltskú novinárku poznala osobne.

„Vždy, keď som potrebovala nejaké informácie alebo kontext z Malty, písala som Daphne. Žiadneho iného investigatívneho novinára som tam nepoznala,“ povedala o nej Holcová pre Denník N. „Bola trochu kovboj, ktorý sa do vecí vrhá po hlave a nerieši, že veľa ľudí naštve. Verila, že transparentnosť toho čo, ako, a prečo urobí, ju ochráni. Bohužiaľ sa tak nestalo.“

Ako novinári by sme podľa Holcovej nemali o tom mlčať. „Ak takúto vraždu novinárky prejdeme s tým, že sa to „holt“ stáva, znižujeme svoju vlastnú cenu. Ľudia, ktorí sú natoľko odvážni, aby sa postavili vláde aj organizovanému zločinu, si zaslúžia všetku našu podporu a rešpekt. Nie je možné, aby dnes v Európskej únii boli ľudia vraždení za to, že robia dobre svoju prácu,“ dodala česká investigatívna reportérka.

Medzinárodný Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyzval Maltu na dôveryhodné, dôsledné a rýchle vyšetrenie. Premiér Muscat sľubuje, že sa nezastaví, kým sa vražda jeho kritičky nevyšetrí.

Syn zavraždenej novinárky Matthew Caruana Galizia však Maltu označuje za mafiánsky štát a práve jeho spolu s ďalšími politikmi a generálnym prokurátorom považuje za zodpovedných za jej smrť. V emotívnom príspevku na Facebooku napísal, že jeho mamu zabili, pretože ako jediná stála medzi právom zákona a tými, čo ho porušovali. „Poslednou osobou, ktorá zostáva, je často novinár. Aj preto umrela ako prvá osoba,“ napísal na sociálnej sieti, kde opísal tragické chvíle po zabití svojej mamy.

Keď dorazil na miesto výbuchu, auto ešte trúbilo. „Kto je v aute?“ opýtali sa ho dvaja policajti s tým, že už nemôžu nič urobiť. „Moja mama je v aute. Je mŕtva. Je mŕtva pre vašu neschopnosť,“ odvetil im. Keby nebolo nekompetentnosti a ľahostajnosti, mohlo sa podľa neho tomu zabrániť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Panama Papers

Svet

Teraz najčítanejšie