Denník N

Slovák českým premiérom? Prečo je Andrej Babiš taký populárny a kto ho vlastne volí

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pár dní pred českými voľbami je miliardár zo Slovenska jasným favoritom, ktorý by mal zostavovať vládu. Ako je možné, že chce človeka, čo sa nedokázal naučiť poriadne po česky, je trestne stíhaný a má za sebou toľko afér, voliť toľko ľudí?

Je piatok 13. októbra – presne týždeň pred českými parlamentnými voľbami. Na námestí v 50-tisícovej Jihlave sa začína míting najpopulárnejšej strany v krajine – takmer 30-percentnej ANO slovensko-českého miliardára Andreja Babiša.

Na mítingu druhého najbohatšieho človeka v Česku s majetkom viac ako tri miliardy eur strieda kapela okresného formátu hity „dám dělovou ránu“ či „vymyslel jsem spoustu nápadů“. V stánku rozdávajú zadarmo párky v rožku a pridávajú malinovku farby, ktorá by skôr pasovala do niektorej z Babišových chemičiek. Zhruba 80 percent záujemcov o míting je v dôchodkovom veku.

Keď moderátor vyhlasuje súťaž v jedení párkov, ktorých potravinársky magnát Babiš vyrobí desiatky ton ročne, rad pred stánkom sa okamžite natiahne na 20 metrov. Míting pôsobí oproti podobným akciám slovenského Smeru akosi amatérsky a lacno.

Ešte pred meškajúcim Babišom sa na námestí postupne zbierajú jeho odporcovia. Medzi dve stovky priaznivcov sa najprv zamieša trojica ľudí s nápismi „nevolím za koblihu“. Marhuľové koblihy (šišky) Babiš osobne rozdával už počas predchádzajúcej kampane. Prichádza zhruba desať ľudí z protibabišovskej skupiny AUVA (Andrejove účtenky vrátime Andrejovi) s plagátom „Serú vás vaše deti? Voľte ANO, poseriete im celý život“.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Chcel by byť ako Baťa

Andrej Babiš mešká trištvrte hodiny. Na námestí ho už čaká tucet ochrankárov v civile aj nápis „ŠtB“ na okne jednej z budov. Prichádza v obleku a v bielom roláku. „Napsali jsme takovou vizu naší země,“ opisuje ľuďom svoju politickú ponuku (po slovensky je to vízia, po česky mal použiť správne vizi) svojou zlou češtinou.

Hovorí o podnikateľovi z čias prvej republiky Janovi Antonínovi Baťovi, o tom, ako na tom bolo Česko dobre pred vojnou, zdôrazňuje, že majú v programe špeciálnu časť o dôchodcoch, ktorých stojí pod pódiom najviac. Vymenúva, čo sa mu ako ministrovi financií podarilo, a pridáva aj narážku na Rómov – hovorí o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Babiš

Teraz najčítanejšie