Denník N

Pád Rakky sa zavŕšil na štadióne, kde Dáiš stínal hlavy

Takto to vyzeralo v Rakke v júli. FOTO – TASR/AP
Takto to vyzeralo v Rakke v júli. FOTO – TASR/AP

Je to významné symbolické víťazstvo, ľudia sa však nemajú v zničenom meste kam vrátiť a krajine chýba povojnový plán.

Islamisti z Dáišu (takzvaný Islamský štát) prišli o svoju „metropolu“ v Sýrii.

Po mesiacoch obliehania mesto dobyli arabsko-kurdské milície podporované Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami známe ako Sýrske demokratické sily (SDF). Poslední bojovníci Dáišu sa vzdali na štadióne, kde islamistická skupina popravovala ľudí, korí sa vzopreli jej brachiálnej vláde alebo bolo označení za nepriateľov.

V lete stratil Dáiš aj svoju irackú metropolu Mosul.

Pád Rakky, ktorá bola okrem iného aj centrom, kam sa zbiehali džihádisti z celého sveta nalákaní na víziu života v kalifáte, má zásadný symbolický význam. „Nemyslím si, že by sme to mali podceňovať. Symboly sú životne dôležité. Avšak v žiadnom prípade to neznamená koniec Dáišu. Skupina sa nevyhnutne preorientuje na tradičné teroristické aktivity,“ povedal agentúre Bloomberg Daniel Benjamin, bývalý koordinátor protiteroristických aktivít na americkom ministerstve zahraničia, dnes akademik.

Mesto hrôzy

Rakka, kedysi domov pre 250-tisíc ľudí, sa stala prvým veľkým mestom, ktoré ovládol Dáiš. Stalo sa to na začiatku roka 2014. Ten istý rok v lete získal kontrolu nad irackým Mosulom a posilnený obrovskými územnými ziskmi v oboch krajinách vyhlásil „kalifát“.

V tom čase mohli mať islamisti pod svojou vládou 11 miliónov ľudí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vojna v Sýrii

Teraz najčítanejšie