Denník N

Janušek dostal 12 rokov, Štefanov 9. Skutok sa stal, povedal súd o nástenkovom tendri

Marian Janušek. Foto N – Peter Kováč
Marian Janušek. Foto N – Peter Kováč

Obaja exministri za SNS majú zaplatiť aj pokutu 30-tisíc eur. Ostatných troch obžalovaných súd oslobodil. Prokurátorka sa voči tomu odvolala.

Bývalí ministri výstavby za SNS Marian Janušek a Igor Štefanov sú v kauze nástenkového tendra vinní. Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pod vedením sudkyne Ruženy Szabovej vyniesol v stredu prelomový rozsudok v histórii Slovenska.

Súd odkázal všetkým súčasným aj budúcim ministrom, že sú zodpovední za zmluvy, ktoré na ministerstve podpisujú, a ak budú protizákonné, nebudú sa môcť ako štatutári organizácie vyhovoriť na to, že im to podsunuli len nejakí podriadení alebo úradníci. V prípade podpisu škandalóznych zmlúv tak nebudú niesť len politickú zodpovednosť, ale môžu ju niesť aj z hľadiska Trestného zákona.

Video: Janušek: Odsúdili ste ma už v roku 2008

„Súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ povedala predsedníčka senátu Szabová pri zdôvodňovaní odsudzujúcich trestov. „Obžalovaní vedome v procese verejného obstarávania obišli predpisy s úmyslom dosiahnuť zisk v prospech spoločností združených v konzorciu. O ich úmysle nemal súd pochybnosti,“ povedala Szabová.

„Pod ochranou politickej moci sa spoliehali na svoju beztrestnoť, mali vytvorené podmienky na páchanie tejto trestnej činnosti,“ vyhlásila sudkyňa.

Súd potvrdil to, čo už v obžalobe napísala prokurátorka: ministri nachystali tender za takmer 90 miliónov eur v roku 2007 pre vopred vybratého uchádzača – konzorcium firiem Avocat a Zamedia, ktoré mali blízko k SNS. „Osobný vzťah s obžalovanými umožňoval pre uchádzačov lepšie podmienky,“ vyhlásil súd.

Nástenka nebola transparentná

Oznámenie o tendri viselo na nástenke ministerstva výstavby, a to len štyri dni. „Bol porušený princíp transparentnosti,“ povedala sudkyňa.

Víťazným firmám stihlo ministerstvo vyplatiť 12 miliónov eur. Súd vyhlásil, že ministri neumožnili transparentnú súťaž a poškodili tak nielen Slovenskú republiku, ale aj Európsku úniu, keďže tender mal byť pôvodne hradený z eurofondov. Európska komisia však tender pre podozrenia z korupcie odmietla preplatiť a celý ho musel zaplatiť štát.

Janušek aj Štefanov sa voči rozhodnutiu odvolajú na Najvyšší súd, rozsudok ešte nie je právoplatný. Okrem vysokých trestov dostali aj pokuty po 30-tisíc eur a ani jeden z nich sa nemôže zamestnať v orgánoch verejnej moci počas piatich rokov.

Spod obžaloby oslobodili dvoch úradníkov ministerstva, Tomáša Labaya a Radoslava Behula. Nevinná je podľa súdu aj Zdenka Kudláčová, ktorá bola v tendri zodpovedná za verejné obstarávanie.

Všetci traja tvrdili, že do tendra ich vmanipulovali buď Štefanov, alebo advokát Róbert Lenčéš z víťaznej firmy Avocat. Lenčéš a ani Juraj Hatvany z Avocatu pritom v tendri neboli ani len obvinení, hoci zo svedeckých výpovedí vyplynulo, že tender vlastne pripravovali sami pre seba. Súd povedal, že Štefanov Behula a Labaya „zneužil“. Súd tiež povedal, že o tom, že Avocat tender pripravoval pre seba, nemá na základe dôkazov žiadne pochybnosti.

Behul v júli Denníku N opísal, ako tender prebehol, a hovoril, že v ňom uveril svojmu vtedajšiemu šéfovi Štefanovovi. „Komisia mala zasadnúť dve hodiny po tom, ako uplynie lehota na predkladanie ponúk. My sme zasadli až po dvoch-troch týždňoch, ale uviedli sme dátum zasadnutia taký, aký mal byť podľa predpisov, hoci to tak nebolo. Tak ako som ja vtedy poznal svojho šéfa, aký je prísny, aký je dôsledný, aby sme všetko dodržiavali, tak som mu v tom čase absolútne veril,“ hovoril Behul.

Opisoval aj ďalšie zvláštne okolnosti tendra: ako chceli, aby niekto „z bežných zamestnancov ministerstva“ zabezpečoval kontakt so Zdenkou Kudláčovou, zodpovednou za tender, „lebo keď sa povie, že to bol niekto z vedenia, tak si na tom zgustnú novinári“. „A z toho potom na ďalšom stretnutí vyplynulo aj to, aby som povedal, že som to bol ja, kto bol zverejniť výzvu na nástenke. Jednoducho som už nerozlišoval, čo je správne a čo nie. Keď vám všetci hovoria, že je to všetko v poriadku a že celé je to len poľovačka, tak som tomu jednoducho uveril a na polícii som povedal, že som zabezpečoval kontakt s Kudláčovou a že som na nástenku vyvesil ten oznam o tendri, hoci to nebola pravda,“ hovoril Behul o tom, prečo o tendri najskôr krivo vypovedal. Neskôr to priznal a povedal, že zlyhal. V celej kauze bol ochotný pristúpiť aj na dohodu o vine a treste, prokurátorka Renáta Ontkovičová však nesúhlasila.

Prokurátorka nesúhlasí ani teraz s oslobodením Behula, Labaya a Kudláčovej a podala odvolanie. Behul sa práva na podanie odvolania vzdal.

„Mali mať na zreteli fakt, že proces obstarávania bol v rozpore s vnútrorezortnými smernicami, avšak súd dospel k záveru, že u týchto dvoch obžalovaných absentuje úmysel smerujúci k tomu, aby bol získaný prospech skupiny dodávateľov. Obžalovaní boli v postavení podriadených osôb ako k Janušekovi, tak aj k Štefanovovi,“ povedala sudkyňa o úradníkoch ministerstva.

Kudláčovej zase súd uveril to, že v tendri poskytovala rady len preto, že bola kamarátkou Marty Budišovej, zamestnankyne Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá ju o to požiadala. Ani Budišová nebola v tendri obvinená. Kudláčová nemala v tendri podpísanú žiadnu zmluvu, a keď išla dodatočne na ministerstvo ju podpísať, nechali ju sedieť v kancelárii tak dlho, až napokon odišla bez zmluvy. S uvedením svojho mena na podkladoch pre tender však súhlasila.

Janušek: Bolo treba zavrieť ministra

„Necítim žiadnu zodpovednosť,“ povedal po vynesení rozsudku Janušek.

Štefanov, Kudláčová a Labay na súd neprišli. Behul bol s oslobodením spokojný.

„Verím, že keď sa odvoláme, rozsudok bude zrušený,“ povedal Janušek. Trest pripisuje atmosfére v spoločnosti, ktorá je nespokojná s úrovňou boja proti korupcii. „Tu ide o to, aby minister bol zavretý,“ hovoril Janušek s tým, že minister síce nesie za rezort zodpovednosť, nemôže však podľa neho kontrolovať všetko a musí dôverovať ľuďom. „Kredit Slovenskej republiky veľmi stúpne tým, že zavrú nejakého ministra.“

Predsedom SNS bol v čase tendra Ján Slota. Janušek na otázky o Slotovi povedal: „Ja som si nikdy nedal do svojej práce kecať, vždy som to robil podľa najlepšieho vedomia a svedomia.“ Súd Slotu v procese ani len nevypočul.

Nástenkový tender je jednou z najväčších káuz slovenskej politiky, o korupcii sa však pri vyšetrovaní nehovorilo. Hoci bol tender pripravený pre vopred vybratého uchádzača, prokuratúre a polícii sa nepodarilo dokázať, že by tak ministri alebo úradníci urobili za úplatok od víťazných firiem.

„Ďakujem vám, že ste sa o to deväť rokov starali, deväť rokov ste mi ničili zdravie, ničili život, ja som sa s korupciou počas môjho života nikdy nestretol,“ povedal Janušek.

Prečo potom tender zrušila Európska komisia? „Lebo ste o tom strašne písali,“ odpovedal Janušek.

Kauza sa nekončí

Rozsudkom na súde v Pezinku sa kauza nekončí. Okrem toho, že bude o odvolaní rozhodovať ešte Najvyšší súd, prokurátorka nevylúčila, že začnú vo veci nanovo vyšetrovať účasť právnikov z Avocatu alebo aj úradníčky z Úradu pre verejné obstarávanie Marty Budišovej. „Po zhodnotení vykonaného dokazovania rozhodneme o prípadnom ďalšom postupe voči iným osobám,“ povedala Renáta Ontkovičová.

Rozsudok je podľa Ontkovičovej aj prevenciou pre ostatných. „Je to z hľadiska generálnej prevencie dôležitý krok vo vzťahu k iným osobám, ktoré sú na rovnakých pozíciach zodpovedné.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nástenkový tender

Slovensko

Teraz najčítanejšie