Denník N

Zrušenie Kotlebovej strany je vraj zbytočné? Nie, už včera bolo neskoro

Kotleba na mítingu vo Veľkom Krtíši. 
foto N – Daniel Vražda
Kotleba na mítingu vo Veľkom Krtíši. foto N – Daniel Vražda

Tie argumenty v zatiaľ slabšej spoločenskej diskusii sa do úmoru už pridlho opakujú. Zrušenie ĽSNS by vraj bolo neúčinné. Vidím to inak.

Tak ako pred každými voľbami v posledných rokoch, parlamentnými či župnými, aj teraz venujem veľa energie a času tomu, že hovorím s ľuďmi v Banskobystrickej župe. A opäť, žiaľ, sú moje zistenia z terénu skľučujúce. Za ostatný týždeň som najazdil stovky kilometrov medzi Jelšavou a Žiarom nad Hronom, v dvoch desiatkach miest, mestečiek a obcí som hovoril s ľuďmi o tom, koho a prečo budú voliť. Stručný hlavný poznatok? Kotleba (a tiež tá jeho ĽSNS) má veľkú až masívnu podporu.

Jeho opätovné zvolenie považujem za vysoko pravdepodobné, k tomu ako „bonus“ zvolenie jeho poslancov naprieč celou krajinou. Tieto slová nehovorím ako prejav hystérie či paniky, skôr ako reálnu hrozbu a výzvu na zmobilizovanie demokratických voličov. Napokon, kto pochybuje, nech si spomenie na môj komentár Kotleba. Zdesenie sobotňajšej noci vlani v marci, deň pred parlamentnými voľbami. V čase všeobecného podceňovania ĽSNS som upozorňoval, že sa v nedeľu zobudíme a budeme mať v parlamente fašistov. To sa, žiaľ, naplnilo.

Sme nepoučiteľní? Zrejme áno. No kým pred štyrmi rokmi (župné voľby) a vlani (parlamentné voľby) išlo v prípade Kotlebu o premiéry svojho druhu, tak teraz 4. novembra, ak uspeje, pôjde o jeho úspešný reparát. A dosah tohto faktu bude pre krajinu a spoločnosť doslova devastačný.

Preto s veľkým záujmom vnímam, že spoločenské elity, politické aj právnické, začali konečne seriózne hovoriť o dôsledkoch, plusoch aj mínusoch prípadného zrušenia ĽSNS a tiež o tom, čo by znamenala zmena volebného zákona. Trochu neskoro, ale predsa. Lepšie kedykoľvek ako nikdy. Predpokladám, že všetci tu netrpezlivo čakajú na to, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie