Denník N

Vlastenci, na Berlín!

Brandenburská brána v Berlíne. (TASR/AP)
Brandenburská brána v Berlíne. (TASR/AP)

Berlín je civilizované a bezpečné mesto, ktorého obyvateľom môže našinec len závidieť.

Kým na Slovensku a v Česku vrcholí predvolebná kampaň a témou mnohých kandidátov je migrácia a islam, prechádzam sa po Berlíne. V jednej ruke pivo, v druhej telefón, aby som mohol občas vyfotografovať niečo typicky berlínske. Mám pocit, že tým mnohých voličov nepoteším. Nielen vo štvrti Charlottenburg sú to pizzerie, ázijské bistrá a stánky s kebabmi. Čestnou výnimkou je ruský bufet priamo pri železničnej stanici. Nezdá sa však, že by to Berlínčanom prekážalo. Všetky bufety sú plné ľudí.

Pre Berlín typické sú však, a nikoho tým azda neurazím, široké ulice so širokými chodníkmi. Tu totiž môžu chodiť ľudia pešo. Dokonca je to snáď aj žiaduce. Chodcom svieti zelená častejšie, než je v našich končinách medzi Tatrami a Šumavou zvykom. Možno za toto by mohli naši osvietení kandidáti bojovať. Chodníkmi sa ešte po polnoci vracajú domov osamotené ženy a až tu ma to prekvapuje. „Toto je bezpečné mesto, čo sa čuduješ,“ hovorí mi Manfred, kolega z novinárskej brandže a Berlínčan každým cólom.

Nočným mestom si vykračujem po Alexanderplatzi, ktoré časť slovenských či českých médií vykresľuje takmer ako „no go zónu“. V podchode má na matracoch ustlané partia mladých bezdomovcov, typických belochov, o kus ďalej niekto zbesilo mláti do gitary, na zemi ležia črepy a kaluž krvi je zasypaná nejakým bielym práškom. O nič horšie ako v parku pred hlavnou stanicou v Prahe. Chodci ďalej nevšímavo pokračujú za svojím cieľom. Rozhodne tu nikde neotravujú priekupníci drog ako na pražskom Václaváku a kulisy nie sú rozpadnuté ako pred hlavnou stanicou v Bratislave.

Skrátka, je to civilizované a bezpečné mesto, ktorého obyvateľom môže našinec len závidieť. V Berlíne pritom ani nestačili urobiť to, čo napríklad v Londýne. Teda mať pod kontrolou tisícov kamier skoro celé mesto. Experti britskej polície dvadsaťštyri hodín denne monitorujú kritické miesta. Len čo človek vystúpi z vlaku alebo z metra a vyzerá podozrivo, nedôjde ani k východu a už ho softvér vyhľadá podľa chôdze alebo tváre. Policajti za pár sekúnd majú meno a všetko, čo potrebujú. Toto v Berlíne ešte len testujú na stanici Südkreuz.

Možno by ministerstvo školstva malo zaplatiť vzdelávací výlet do Berlína najväčším vlastencom a celej tej partii okolo Kotlebu, a tí by po ceste mohli nabrať Okamuru a ďalších pár českých exotov. Možno by v Berlíne prvýkrát v živote na vlastné oči uvideli aj ozajstného utečenca.

Teraz najčítanejšie