Denník N

Rodičia platia na škôlku a ich peniaze idú developerovi, satelitu pri Bratislave hrozí štrajk učiteľov

Čierna Voda rastie. foto - tasr
Čierna Voda rastie. foto – tasr

Škôlka v Chorvátskom Grobe nemá na výplaty učiteľov, starosta dáva peniaze developerovi. Materská škola, družina a jedáleň môžu byť v novembri zatvorené.

Je to azda najznámejší satelit pri Bratislave. Chorvátsky Grob a najmä jeho časť Čierna Voda sa každým rokom výrazne rozrastajú, pribúdajú stále nové domy a dedina na to nestíha reagovať. Chýbajú školy, škôlky, služby.

Cestu lemujú domy a tabule s ponukou na bývanie. Na umelom sídlisku sú v podstate vybudované len domy a byty bez námestia alebo občianskej vybavenosti. Chorvátsky Grob narástol z dedinky s 1200 obyvateľmi na veľkú obec s vyše sedemtisíc ľuďmi (hoci oficálne ich je prihlásených omnoho menej) a nikto nie je schopný povedať, koľko tam naozaj žije obyvateľov. Predpovede hovoria, že o dvadsať rokov ich môže byť až vyše 60-tisíc.

Len v oblasti Čierna Voda žije zhruba 1600 školopovinných detí. V tejto časti nie je škôlka a svoju škôlku nemajú. Musia tak dochádzať do Chorvátskeho Grobu, kde je len jedna štátna škola a škôlka. A okrem toho ešte tri súkromné škôlky, ktoré si pre vysoké školné nemôžu všetci rodičia dovoliť. Riešia to aj tak, že deti nahlasujú do škôl v Bratislave.

Na porovnanie, neďaleká o niečo menšia Ivanka pri Dunaji má tri škôlky, ktoré zriaďuje obec, dve súkromné a jednu cirkevnú.

Peniaze od rodičov sa nevracajú

Do štátnej základnej školy so škôlkou v Chorvátskom Grobe chodí spolu 421 detí. Väčšina z rozrastajúcej sa Čiernej Vody.

Riaditeľka školy vysvetľuje, že škole chodia peniaze od štátu prostredníctvom podielovej dane určenej pre obec,  škôlku, jedáleň a družinu už musí platiť starosta z obecnej kasy.

Na škôlku prispievajú aj rodičia každý mesiac 60 eur, na školský klub 16 eur a na stravu denne 1,50 eura. Tieto peniaze však podľa zákona musí škola poslať na účet obce a tá naspäť pošle peniaze riaditeľovi.

Od začiatku roka 2017 poslala riaditeľka školy Daniela Leštinská 92-tisíc eur vyzbieraných od rodičov na účet obce. Z nich sa im naspäť vrátilo doteraz len zhruba 8,5-tisíca eur.

Starosta Chorvátskeho Grobu Radovan Benčík (nezávislý) zvyšných 83-tisíc eur posiela developerovi, ktorý stavia novú školu. Učitelia a ďalší zamestnanci školy v októbri nedostali výplaty.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie