Denník N

Newsfilter: Janušek mohol mať pokoj, ak by si vybral Fica, nie Slotu

Marian Janušek. Foto N – Peter Kováč.
Marian Janušek. Foto N – Peter Kováč.

Dnes zvlášť odporúčame aj FB status (aj o tom, že sme vlastne zelenší ako Nemci) a na záver odkaz od Martina Šimečku (čo ho zaujalo v rozhovore s Macronom).

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Odsúdení a nahnevaní

V sieti spravodlivosti uviazli prvé veľké ryby, exministri výstavby za SNS Marian Janušek a Igor Štefanov, ktorí za nástenkový tender dostali 12- a 9-ročný nepodmienečný trest. Špecializovaný trestný súd v Pezinku potvrdil, že bývalí ministri nachystali tender za takmer 90 miliónov eur pre vopred vybratého uchádzača – konzorcium firiem Avocat a Zamedia, ktoré mali blízko k SNS, a že neumožnili transparentnú súťaž a poškodili nielen Slovenskú republiku, ale aj Európsku úniu.

Sudkyňa Ružena Sabová povedala, že „obžalovaní vedome v procese verejného obstarávania“ obišli predpisy s úmyslom dosiahnuť zisk v prospech spoločností združených v konzorciu. O ich úmysle nemal súd pochybnosti. Vyhlásila tiež, že sa Janušek a Štefanov „pod ochranou politickej moci spoliehali na svoju beztrestnosť, mali vytvorené podmienky na páchanie tejto trestnej činnosti“. 

Rozsudok nehovorí len o dvoch exministroch, je dôležitý aj zo širšieho hľadiska. Týka sa totiž všetkých ministrov, ktorí sú zodpovední za zmluvy, čo podpisujú, a ak budú protizákonné, nebudú sa môcť ako štatutári organizácie vyhovoriť na to, že im to podsunuli podriadení.

Nepriamo tiež hovorí o vtedajšej vládnej garnitúre. Ak sa totiž bývalí ministri spoliehali na beztrestnosť a mali vytvorené podmienky na páchanie trestnej činnosti, niekto im ich musel vytvoriť. Nie je ťažké domyslieť si, kto to bol.

Na kauze vidieť tiež jeden veľký rozdiel medzi vtedajšími koaličnými partnermi. Na jednej strane tu boli ministri za SNS a HZDS, ktorých vinu Fico spočiatku často popieral, ale ktorí za svoje kauzy nakoniec predsa len zaplatili aspoň tak, že museli opustiť svoje posty. Naopak, mýtny tender, ktorý prebehol pod gesciou vtedajšieho ministra dopravy Ľubomíra Vážneho a z ktorého boli vylúčené lacnejšie ponuky, aby mohla vyhrať tá „správna“ a najdrahšia, premiéra Roberta Fica neprimala k tomu, aby ministra vyhodil.

Naopak, v druhej Ficovej vláde sa Vážny objavil opäť, tentoraz však na poste vicepremiéra pre strategické investície. A Vážnemu na rozdiel od Januška so Štefanovom väzenie nehrozí.

(Slotovskú) SNS na rozdiel od Smeru akoby prestalo chrániť ochranné kúzlo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie