Denník N

Dankovi úradníci rokujú o špičkovej verzii stíhačky F-16, ktorú zatiaľ kúpil len Bahrajn

Lietadlá F-16 pochádzajú ešte zo 70. rokov a v súčasnosti sú zrejme najrozšírenejšími stíhačkami na svete. Vyrába ich firma Lockheed Martin, ktorá ich priebežne inovuje. Vizualizácia – Lockheed
Lietadlá F-16 pochádzajú ešte zo 70. rokov a v súčasnosti sú zrejme najrozšírenejšími stíhačkami na svete. Vyrába ich firma Lockheed Martin, ktorá ich priebežne inovuje. Vizualizácia – Lockheed

Američania potvrdili, že sa nechystajú Slovensku ponúknuť lietadlá zo second-handu, ale najmodernejšiu verziu slávnej F-16, nad ktorou už sú len „neviditeľné“ stíhačky F-35 a F-22.

Americká ambasáda poskytla prvé konkrétne informácie o tom, ako by vyzeral ich návrh na prezbrojenie slovenského letectva. Spojené štáty zvažujú, že slovenskému ministerstvu obrany ponúknu najnovší model stíhačky F-16.

Išlo by o verziu s označením „V“ so špičkovým radarom i elektronikou. Počítače v nej vychádzajú z technológií, ktoré Američania inštalujú aj do supermoderných „neviditeľných“ stíhačiek F-35.

„Slovenskému ministerstvu sme ponúkli nacenenie a informácie o dostupnosti lietadiel F-16, a to konkrétne verzie V Block 70/72,“ povedal Denníku N hovorca americkej ambasády Griffin Rozell.

Táto verzia umožňuje pilotovi napríklad rýchlejšie zamerať viac cieľov naraz a na väčšiu vzdialenosť. Potom na ne môže útočiť buď vlastnými zbraňami, alebo na ne naviesť rakety z pozemných stanovíšť či z bojových plavidiel.

Ide o jednu z kľúčových schopností pre bojiská 21. storočia. Od stíhačiek sa už totiž nevyžaduje, aby len útočili na ciele, ale aby sa v reálnom čase čo najtesnejšie koordinovali s ďalšími jednotkami, ktoré sú vo vzduchu, na zemi i na mori.

Pre bohatšie krajiny

Až doteraz nebolo isté, či sa Američania nechystajú ponúknuť len staršie repasované verzie stíhačiek F-16, ktoré pred tým vyradila niektorá zo zahraničných armád. Ambasáda však teraz potvrdila, že v hre je výroba úplne nových strojov v poslednej verzii „V“.

Oficiálnu ponuku zatiaľ Slovákom nepredložili, podľa hovorcu by k nej však mohlo dôjsť už čoskoro. „Spolu so slovenským ministerstvom obrany pracujeme na tom, aby sme predložili už aj formálnu ponuku, ktorá bude v súlade so slovenskými požiadavkami,“ dodal Rozell.

Video: Simulátor kokpitu
Zdroj: Jane’s by IHS Markit 

Výrobu poslednej verzie stíhačiek F-16 si doteraz objednalo len malé ostrovné a na ropu bohaté kráľovstvo Bahrajn v Perzskom zálive, u nás známe hlavne organizovaním veľkej ceny Formuly 1.

Okrem toho sa pre ne rozhodla ešte trojica ázijských krajín: Južná Kórea, Taiwan a Singapur. V ich prípade však nemá ísť o nové lietadlá, ale o modernizáciu staršej verzie, ktorú už majú vo výzbroji. Server Armádní noviny vo štvrtok upozornil, že najnovšie sa pre takýto krok rozhodlo aj Grécko.

O cene Američania verejne nehovoria. Ak by však slovenský kontrakt mal byť podobný obchodu s Bahrajnom, za predpokladaných štrnásť kusov by ministerstvo zaplatilo aspoň dve miliardy eur.

K tomu je potrebné pripočítať ešte ďalšie desiatky až stovky miliónov eur, ktoré by počas ďalších rokov stála údržba a prevádzka lietadiel.

Iniciatíva Dankových ľudí

Do akej miery je takýto obchod myslený vážne, vedia na ministerstve obrany. Rokovania s Američanmi môžu byť stále len taktickou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie