Denník N

Zábery z najväčšieho židovského geta, ktoré nemal nik vidieť

Plagáty k snímkam - Nedokončený film a Ben-Gurion: Epilóg.
Plagáty k snímkam – Nedokončený film a Ben-Gurion: Epilóg.

V Bratislave sa v utorok začína festival dokumentárneho filmu KolNoa.doc. Predstaví zábery z varšavského geta, ktoré natočili nacisti v roku 1942 aj intímny portrét Ben Guriona.

Na festivale izraelského dokumentárneho filmu KolNoa.doc, ktorý sa začína v utorok bratislavskom kine Mladosť, premietnu dva unikátne dokumenty postavené na náhodne objavených vzácnych filmových materiáloch.

Jeden z nich ukazuje autentické zábery zo židovského geta vo Varšave natočené nacistami, v druhom je zostrihaný nikdy neodvysielaný šesťhodinový rozhovor s prvým izraelským premiérom a zakladateľom Izraela Davidom Ben-Gurionom. Už len kvôli nim sa oplatí prísť na druhý ročník festivalu, ktorého hlavnou témou je blížiace sa 70. výročie vzniku Izraela.

Stratené zábery z geta

Vznik svojho štátu pred 70. rokmi Izraelčania veľmi neoslavovali. Veľká časť židovských obyvateľov Európy bola vyhladená nacistami, traumy boli stále veľmi živé a hneď v prvých dňoch sa museli brániť vo vojne o nezávislosť, keď ich napadli arabské štáty.

Dokument Nedokončený film režisérky Yael Hersonski ukazuje náhodne objavené zábery zo židovského geta vo Varšave. Je príbehom nedokončeného filmu, ktorý sa našiel v nemeckých archívoch. Na jednej strane slúži na „vypovedanie nevypovedaného“ – ukazuje krutý život takmer pol milióna ľudí vtesnaných na tri a pol kilometri štvorcových. Na tej druhej, ukazuje metódy nacistickej propagandy.

Záber z Varšavského geta. Reprofoto –
Nedokončený film

Nájdený filmový záznam bez úvodu a záveru, len s titulom Das Ghetto, nemá zvukovú stopu a trvá približne hodinu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie