Denník N

Ako Madrid bojuje za nezávislé Katalánsko

Ženy s „esteladas“, katalánskymi vlajkami. Foto – TASR/AP
Ženy s „esteladas“, katalánskymi vlajkami. Foto – TASR/AP

Jedinou šancou Madridu je Kataláncov po dobrom presvedčiť, že sa im oplatí zostať v Španielsku. Robí však opak.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa minulý týždeň nechal počuť, že si neželá nezávislosť Katalánska, nechce vraj EÚ zloženú z 90 štátov.

Je to logické. Aj keby osamostatnenie Katalánska neposilnilo separatizmus v iných regiónoch a nenapomohlo rozpadu ďalších štátov, Úniu by vážne poškodilo už len to, že by sa jedna z jej kľúčových krajín na nejaký čas úplne prepadla do vlastných problémov, v najhoršom do chaosu. Kríza Únie a eurozóny sa ešte neskončila, migračná kríza tiež nie a rozpadnuté Španielsko odčerpáva energiu, ktorú potrebujeme na reformu európskej integrácie.

Celú Úniu, nielen Španielsko by poškodilo aj to, ak by sa ekonomicky vyspelé Katalánsko ocitlo mimo nej. Pre Slovensko by to napríklad znamenalo, že bude dostávať ešte menej peňazí z bruselského rozpočtu, už tak výrazne oslabeného brexitom.

Aj preto je veľká škoda, že vedúci politici v Madride i v Barcelone pokračujú v konfrontačnom kurze. Ten v konečnom dôsledku vyhovuje len katalánskym separatistom, pretože im pravdepodobne nakoniec zaistí výraznú väčšinovú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie