Denník N

Fico namiesto sťahovania od Bašternáka hovorí o novej rezidencii od štátu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér si myslí, že by mal funkcionárom zabezpečiť bývanie štát.

Už pred viac ako rokom premiér Robert Fico vyhlásil, že sa odsťahuje z bytu Ladislava Bašternáka v rezidencii Bonaparte. Doteraz tak však neurobil a jeho posledná odpoveď z júna hovorila, že si stále hľadá bývanie.

„Chcem si nájsť bývanie, hľadám nejaké riešenie. Mám nejaké dve-tri veci. Keď kupujete byt, tak to kúpite za jeden deň? Tak mi dajte nejaký čas,“ tvrdil Fico v júni.

Tento týždeň prišiel s novým nápadom. „Myslím si, že je čas, aby sme veci riešili systematicky. Je tu návrh, aby sa do budúcnosti v rámci ministerstva zahraničných vecí našli nejaké tri rezidencie, domy alebo byty, ktoré spĺňajú takýto účel. A automaticky, ako by nastúpil ústavný činiteľ do funkcie, by mu tu bolo pridelené, aby užíval takéto zariadenie,“ vyhlásil Fico vo štvrtok večer v Štrasburgu.

Predseda parlamentu Andrej Danko býva vo vlastnom a k dispozícii má aj byt na Župnom námestí v Bratislave, ktorý však Národná rada nevyužíva.

Prázdny apartmán pre predsedu Národnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nie nejaká bytovka

Prezident Andrej Kiska má dom v Poprade a v Bratislave prespáva v byte Správy služieb diplomatického zboru.

„Nešlo by o prenajatie nejakého bytu v nejakej bytovke alebo niekde inde, ale boli by to tri nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, ktoré by boli vyslovene určené na plnenie reprezentačných úloh pre prezidenta, predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ tvrdil vo štvrtok Fico.

Úrad vlády neodpovedal na otázku, či to znamená, že Fico sa z komplexu Bonaparte sťahovať nebude, kým takúto rezidenciu nedostane.

Pre premiéra kedysi chystala Správa služieb diplomatického zboru luxusnú rezidenciu na Mudroňovej ulici v Bratislave, neďaleko komplexu Bonaparte. Po tom, čo o tom informovali médiá, ju ministerstvo zahraničných vecí prenajalo kórejskej ambasáde. Hovorca ministerstva Peter Susko povedal, že nevie, kedy tento nájom vyprší.

Lettrichova vila na Mudroňovej 47. Foto – Správa služieb diplomatického zboru

„Ide zatiaľ len o návrh, ktorý je v štádiu zvažovania, a nie sú k nemu v tejto chvíli známe žiadne podrobnosti. Možnosťami zabezpečenia bývania pre najvyšších ústavných činiteľov sa bude zaoberať rezort diplomacie spolu so Správou služieb diplomatickému zboru,“ povedal Susko na Ficov výrok.

Kiska: Bývam tam, kde kedysi aj Fico

Prezident vyhlásil, že on žiadne nové bývanie nepotrebuje. „Prezident nemá žiaden problém s bývaním v byte v paneláku ministerstva zahraničných vecí, kde v minulosti býval aj premiér Fico, a neplánuje sa sťahovať,“ povedal Kiskov hovorca Roman Krpelan. Prezidentskej kancelárii patrí aj vila na Slavíne, ale nemá dosť peňazí na jej rekonštrukciu.

Ficov návrh s rezidenciami podporuje Danko. Vyhlásila to jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Premiér sľuboval, že sa z Bašternákovho bytu určite odsťahuje, ak ho obvinia. „V tomto prípade bude pre mňa neudržateľné, ak by došlo k vzneseniu nejakých obvinení. Pokiaľ je to v polohe nejakých diskusií, len čo bude vznesené obvinenie, tak pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať,“ sľuboval v Slovenskom rozhlase. Polícia obvinila Bašternáka v marci, Fico sa však stále nesťahuje.

Či naozaj platí, neukázal

Premiér tvrdí, že si byt od Bašternáka prenajíma za zhruba 2850 eur mesačne. V roku 2012, keď sa tam nasťahoval, ukázal médiám nájomnú zmluvu a daňové priznanie manželky Svetlany za rok 2010. Z neho vyplynulo, že mesačný príjem Ficovcov bol v tom roku asi 8-tisíc eur. Fico tým chcel preukázať, že si nájom môžu s manželkou bez problémov dovoliť. Sťahovanie do rezidencie Bonaparte odôvodňoval slovami, že je kríza a nechce zaťažovať štátny rozpočet tým, že by býval v byte od štátu. Fico mal aj vlastný byt, ten predal.

Neskôr sa ukázalo, že vzťah Bašternáka a Smeru môže byť iný, ako to vyzeralo v roku 2012, a vznikli podozrenia, že Bašternák nie je len náhodný obchodník s realitami, ktorého byt sa zapáčil Ficovi.

Bašternák si v apríli 2012 vypýtal od štátu pravdepodobne fiktívne vratky DPH za 2 milióny eur. O pár mesiacov nato sa Fico presťahoval do jeho bytu. V roku 2013 si Kriminálny úrad finančnej správy transakciu všimol a zdala sa mu podozrivá. Nesúhlasil ani s tým, že Daňový úrad v Bratislave vratky bez problémov vyplatil a neurobil ďalšie kontroly.

Štát vyplatil na vratkách Bašternákovi spolu 16 miliónov eur a väčšinu do konca roka 2012.

Colníci podali vo veci trestné oznámenie na políciu, tá to však odmietla vyšetrovať. Ministrom vnútra bola Ficova vtedajšia dvojka Robert Kaliňák. Zamietnutie prípadu odobril aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Nové vyšetrovanie sa začalo až v roku 2016, keď na prípad upozornili Denník N a Trend. Médiá zároveň požiadali Fica, aby vydokladoval, že za nájom reálne platí, a ukázal príjmy manželky aj za ďalšie roky. Fico to však už neurobil.

Minulý týždeň pritom Fico kritizoval prezidenta pre jeho dane a vyhlásil: „Najlepšie by bolo, keby ukázal všetky zmluvy tak, ako to robím ja,“ tvrdil premiér, hoci nič také nerobí.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie