Denník N

Prežili sme Spievankovo a bolo to fajn, dospelý pop by sa mohol z neho učiť

Hudobný film pre rodiny videlo za prvý víkend v kinách 28-tisíc ľudí. Nie je to náhoda.

Na rozdiel od pravých kiahní, záškrtu či rubeoly, vakcínu na Spievankovo zatiaľ nikto nevyvinul, rodičia sa preto musia zmieriť s tým, že pôjdu robiť garde svojim deťom do kina.

Nechceme tu hejtovať komerciu pre najmenších, rovnako však odmietame rozšírenú predstavu, že detské filmy nemá zmysel hodnotiť, veď „čo by sme vlastne chceli od snímky pre päťročných“.

Spievankovo a kráľovná Harmónia je celovečerný film, ktorý trvá 70, s reklamami v multiplexe 80 minút, ktoré si na rozdiel od dévedečka nemôžete ľubovoľne pozastaviť, musíte to trpezlivo odsedieť. Dieťa to má jednoduché. Tancuje si, spieva si a vypýta sa na záchod, keď treba.

Dospelý sa zase pýta, čo od filmu očakáva. Budem pri tom veľmi trpieť? Čo si z neho odnesiem?

Stíchla celá zem

Pri pokladnici multiplexu musím budiť pohoršenie. Ide sám na Spievankovo – čo je to za pedofila?

Sú presne tri hodiny popoludní, pracovný deň. Vnútri kinosály je tak dvadsať detí s dospeláckym sprievodom. „Čo je tam napísané?“ chcel by vedieť chlapček, podľa odhadu tak päťročný. Mamina ho zasväcuje do problému filmového pirátstva a hláskuje výstrahu kina pred zhotovovaním obrazových záznamov.

Zatiaľ čo hollywoodske animáky na diskriminovanú skupinu pamätajú, snažia sa im ponúknuť nejaký rozmer navyše, Spievankovu chýba taká nadstavba pre dospelých. Kto sa na ňom chce zabaviť, ten sa musí vynájsť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie