Denník N

Hackeri odpovedajú Kaliňákovi: Ak chcete, aby sme vás napadli, dajte nám svoj verejný kľúč a odmenu

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Aktualizované – 14:41 o stanovisko ministerstva vnútra. Nepodpisujte sa pomocou eID, radia bezpečností experti. Ministerstvo vnútra vyzvali, aby nepodceňovalo bezpečnostné riziko elektronických podpisov.

„Začnite mojím digitálnym podpisom na mojom elektronickom občianskom. To je podľa mňa celkom dobrá výzva, skúste hacknúť môj občiansky,“ vyzval slovenský minister vnútra Robert Kaliňák po tom, čo sa objavili obavy, či je slovenský systém takzvaných eID dobre zabezpečený.

Na dieru v systéme upozornil tím expertov brnianskej Masarykovej univerzity. Elektronický podpis sa podľa neho dá falšovať, pretože šifrovací algoritmus výrobcu čipov nie je dostatočne silný a podľa verejného kľúča sa dá dopracovať aj k osobnému kľúču.

Podľa slovenských bezpečnostných expertov je zraniteľnosť systému taká veľká, že odporúčajú užívateľom, aby sa nepodpisovali pomocou eID. Vyzvali aj ministerstvo vnútra, aby situáciu nepodceňovalo a podniklo revokáciu systému.

Čo chcú hackeri od Kaliňáka

Hackerskú a bezpečnostnú IT komunitu sme oslovili, čo si o Kaliňákovej výzve prelomiť jeho eID myslí. Na jednej strane ju považuje za zaujímavú, no neúplnú. Ak to minister vnútra podľa hackerov a expertov myslí vážne, mal by teraz zverejniť svoj verejný kľúč a zároveň vypísať odmenu za odhalenie chyby.

„Ak je výskum expertov z Masarykovej univerzity správny a aj eID pána Kaliňáka obsahuje ‚vadný‘ čip od Infineonu, tak jeho hacknutie by mohlo byť naozaj možné. Stačí, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie