Denník N

Nemocnici chýba štvrtina sestier v operačných sálach, zamestnanci hovoria o mimoriadnej situácii

Ilustračné foto – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto – Tomáš Benedikovič

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave chýbajú sestry. Zamestnanci v liste vedeniu hovoria, že to komplikuje operácie.

Petržalská nemocnica na Antolskej ulici má nedostatok sestier. Situácia je už taká zlá, že zamestnanci oddelenia operačných sál napísali vedeniu list a oznámili v ňom, že nemocnici chýbajú operačné sestry.

„Dovoľujeme si vás informovať o mimoriadnej situácii na oddelení COS (operačné sály, poznámka redakcie) v súvislosti s akútnym nedostatkom operačných sestier,“ píšu v liste, ktorý má Denník N k dispozícii.

Bežne majú 40 sestier, teraz štvrtina z nich chýba. Niektoré dali výpoveď, iné sú dlhodobo práceneschopné. V takomto počte podľa zamestnancov nedokážu operovať na všetkých sálach. „Situáciu momentálne komplikuje aj výpadok sestier z dôvodu akútnych PN, čo vedie k výraznému obmedzeniu operačného programu,“ konštatujú zamestnanci.

List poslali námestníkovi pre zdravotnú starostlivosť Pavlovi Sýkorovi, ktorý tiež pracuje v petržalskej nemocnici. Oddelenie operačných sál na otázky Denníka N nereagovalo.

O nedostatku minulý týždeň informovali aj Hospodárske noviny.

Vedenie: Sestry chýbajú, ale všetko je v poriadku

To, že sestry chýbajú, potvrdilo aj vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave. „V posledných dňoch evidujeme znížený počet sestier – inštrumentárok na komplexe operačných sál Petržalka, avšak ide o situáciu momentálnu, dočasnú a krátkodobú, ktorá nijakým spôsobom neovplyvňuje bezpečné poskytovanie zdravotnej starostlivosti našim pacientom,“ tvrdí hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. Čo znamená v posledných dňoch a ako situáciu riešia, nepovedala.

Nemocnica na Antolskej. foto N – Tomáš Benedikovič

Nedostatok sestier podľa vedenia nemocnice spôsobilo dlhodobé čerpanie práceneschopnosti a dočerpávanie plánovaných dovoleniek. „Personál je v prípade potreby priebežne dopĺňaný z ostatných oddelení tak, aby to pacient nepocítil,“ tvrdí Kliská.

A presúvali sa termíny operácií, pretože bolo málo sestier? Kliská priamo neodpovedala, posun operácií je vždy na rozhodnutí odborných lekárov. Presuny operácií sa teraz podľa nemocnice týkajú predovšetkým ortopédie a traumatológie preto, že je viac akútnych úrazov, tvrdí hovorkyňa.

Vedenie najväčšej nemocnice na Slovensku neodpovedalo na viac otázok o zdravotných sestrách. Napríklad, ako dlho ich bude v Petržalke málo, či je to len záležitosť nemocnice v Petržalke, alebo aj ostatných bratislavských zariadení. A ako je možné, že vypadne štvrtina sestier z operačných sál tak, aby to nepocítil pacient.

„Nemocnica nás ubezpečila, že ide o dočasný krátkodobý výpadok z dôvodu čerpania PN a plánovaných dovoleniek, ktorý nijakým spôsobom neovplyvňuje bezpečné poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom,“ reaguje na nedostatok sestier ministerstvo zdravotníctva, pod ktoré nemocnica patrí.

Najväčší problém zdravotníctva

„Problém je v Petržalke, ale aj inde, na Kramároch dalo päť sestier výpoveď na neurochiorurgii, museli obmedziť operácie na urológii pre výpadok inštrumentárok a aj nejaké lôžka pre výpadok sestier na oddelení,“ hovorí Peter Visolajský, ktorý šéfuje celoslovenským lekárskym odborom.

Nedostatok sestier je podľa neho aktuálne najväčším problémom slovenského zdravotníctva. „Ak sa nebude urgentne riešiť, čakajú nás vážne problémy, minister ráta s tým, že za dva roky to už nemusí riešiť,“ hovorí Visolajský.

Vedenie nemocnice tvrdí, že v nemocnici na Kramároch sú pracovné normatívy sestier napĺňané tak, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná v plnej miere a vo všetkých špecializáciách. „Samozrejme, dochádza k prirodzenej fluktuácii a sestry odchádzajú do dôchodku alebo na materskú dovolenku,“ opisuje situáciu hovorkyňa Kliská.

Situáciu na neurochirurgii na Kramároch monitorujú. Od  1.augusta mali neurochirurgickú kliniku posilniť  o tri  nové zdravotné sestry,  dvoch ošetrovateľov a zdravotníckeho asistenta. Od  januára 2018 sa majú vrátiť tri sestry z materskej dovolenky. „Predbežne robíme nábory na stredných zdravotníckych školách, úzko spolupracujeme so Slovenskou zdravotníckou univerzitou,“ tvrdí vedenie nemocnice.

Visolajský očakáva, že ministerstvo spraví kontrolu, či majú nemocnice dostatok sestier. Je podľa neho absurdné, keď ministerstvo reaguje, že ich nemocnica ubezpečila, že je všetko v poriadku.

„To je ako by sa vedelo, že lanovka v Tatrách má slabé lano, ale štát by povedal, že lanovkár nás ubezpečil, že lano spĺňa štátnu normu. Tu naplno vidieť, ako vedome Drucker problém nerieši.“ Povedať, že pridáme sestrám kompetencie a budeme mať viac sestier, je podľa neho smiešne a pridal ešte jedno prirovnanie.

„To je tak, ako by ste stavali dom a robotníkom nedáte celú výplatu, ale poviete im – chlapi, okrem hádzania do miešačky môžete aj lepiť obklad a oni celí radosťou zbláznení sa budú hrnúť k vám, že u vás môžu makať viac ako inde, a plat ich netrápi,“ hovorí Visolajský.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie