Denník N

Manželka šéfa Ficovho úradu boja proti korupcii robí pre Kotlebu

Robert Fico s Petrom Kovaříkom v máji 2017. Foto – TASR
Robert Fico s Petrom Kovaříkom v máji 2017. Foto – TASR

Riaditeľkou oddelenia riadenia ľudských zdrojov na banskobystrickej župe je Alena Kovaříková, manželka riaditeľa odboru prevencie korupcie na úrade vlády Petra Kovaříka.

Peter Kovařík je novým garantom boja proti korupcii premiéra Roberta Fica (Smer). Jeho manželka Alena Kovaříková je šéfkou personálneho oddelenia predsedu banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu.

Robert Fico označuje Kotlebu za zlo. Už v roku 2006 v súvislosti s ním vyzýval „na okamžité a tvrdé zásahy polície proti prejavom extrémizmu“.

V januári tohto roka premiér tvrdil: „Bude treba veľmi jasne povedať, že tento experiment Banskej Bystrici poškodil. Nevyužívali sa európske fondy, nerobilo sa prakticky nič. Nie je možné, aby po úrade Banskobystrického kraja chodili holohlaví chlapi a vykrikovali po sebe ‚Na stráž!‘.“

Kotleba je podľa Fica „zlo a voči tomuto zlu treba vystupovať“. Slováci si podľa predsedu Smeru sami pľujú do tváre, „keď dovoľujeme, aby takíto ľudia boli pri moci v tých častiach Slovenska, kde SNP vznikalo“.

V lete 2017 Robert Fico predstavil verejnosti Kovaříka ako riaditeľa nového odboru, ktorý pripraví protikorupčné návrhy. Tie by mali v očiach verejnosti zlepšiť obraz boja proti korupcii.

Úrad pod vedením šéfa ĽSNS Kotlebu prišiel o eurofondy v dôsledku nelegálneho zamestnávania a porušenia pracovnoprávnych vzťahov. Keď začiatkom roka 2014 Kotleba do úradu nastúpil, veľa ľudí zo župy vyhodil a niektorí odišli sami, pretože nechceli pracovať pre sympatizanta fašizmu.

Kovaříková však zostala na vedúcej pozícii, na ktorej pracovala už pred nástupom Kotlebu za župana zo Smeru Vladimíra Maňku. Do zamestnania ako personalistka prijala Kotlebových príbuzných vrátane jeho brata, budúcej manželky a ďalších desiatok členov ĽSNS.

„Pán Kotleba hovoril, že vybuduje cesty, nebude kupovať bagre, rozdá lopaty, zníži nezamestnanosť, že bude bojovať s rodinkárstvom. Celá jeho rodinka je zamestnaná na úrade,“ hovoril pred dvoma týždňami v TA3 predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Denník N na Kovaříkovej pôsobenie na banskobystrickom župnom úrade upozornil Radovan Bránik, ktorý sa venuje extrémistom.

Odborníčka

Prepúšťanie zamestnancov banskobystrickej župy po Kotlebovom nástupe opísal reportér Denníka N Daniel Vražda vo svojej novej knihe Kotleba.

Asi dva mesiace po voľbách v novembri 2013 spravil Kotleba na úrade organizačnú zmenu a vyhodil jemu nepohodlných ľudí. Niektorí odišli už tesne pred jeho nástupom do funkcie. Napríklad pani, ktorej rodina zahynula v koncentračnom tábore. Podľa bývalého pracovníka úradu sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie