Denník N

Babiš jednoznačne vyhral české voľby, za ním nasledujú ODS, Piráti a Okamura

Aktualizované 20:15. – Po prvý raz v českých voľbách vyhrala jedna strana vo všetkých krajoch.

Druhý najbohatší Čech Andrej Babiš sa stal jednoznačným víťazom českých parlamentných volieb. Podľa takmer kompletných výsledkov získalo jeho hnutie ANO tesne pod 30 percent hlasov.

S veľkým odstupom za ním nasledujú s približne 11 % pravicová ODS a parlamentní nováčikovia ako Česká pirátska strana a xenofóbna strana Tomia Okamuru Sloboda a priama demokracia (SPD).

Obrovský pokles zaznamenali komunisti aj vládnuca sociálna demokracia so ziskom okolo siedmich percent. Do snemovne sa dostalo aj KDU-ČSL a veľmi tesne prekonali päťpercentnú hranicu TOP09 a Starostovia a nezávislí.

V dolnej komore tak bude po voľbách historicky najviac, až deväť strán.

Babiš valcuje a rozdeľuje

Českí komentátori hodnotia voľby ako prelomové. Babišovi sa podarilo po zdecimovaní pravicových strán nakoniec poraziť aj ľavicu.

Je to najväčšia zmena od roku 1989, komentoval predbežné výsledky prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Minúta po minúte: Andrej Babiš

Napriek tomu, že Andrej Babiš je v kauze Čapí hnízdo oficiálne obvinený z eurofondových podvodov, získal jednoznačne najväčšiu podporu a môže si vyberať, s kým zostaví vládu.

Prvýkrát v histórii vyhrala jedna strana vo všetkých českých krajoch.

Babišovi neuškodilo ani rozhodnutie slovenského Ústavného súdu, ktorý zvrátil verdikt nižšieho súdu, že nebol agentom ŠtB vedeným vo zväzkoch ako agent Bureš.

Napriek úspechu je Babiš považovaný za postavu, ktorá radikálne rozdeľuje Česko. V prieskume pre Českú televíziu by ho za premiéra chcelo 47 percent opýtaných, proti bolo až 48 percent.

Zostavovanie vlády môže ovplyvňovať aj prezident Miloš Zeman, ktorý naznačil, že nový parlament zvolá až na koniec lehoty, teda do 30 dní po voľbách. O svojom ďalšom postupe chce hovoriť v nedeľu popoludní.

„Česká politická krajina, ako sme ju poznali, prakticky prestala existovať,“ napísali v komentári Hospodářské noviny. Nielenže nevyhrala štandardná strana – definitívne sa podľa českých novín potvrdilo, že delenie na pravicu a ľavicu je mŕtva koncepcia.

„Prichádza doba politického manažérizmu, možno autoritárstva a populizmu, to všetko s nejasnými vyhliadkami pre budúcnosť Česka,“ dodali HN.

Svetové agentúry hodnotili české voľby najmä z pohľadu prudkého pádu tradičných strán.

„Česká ekonomika sa posledné štyri roky teší rýchlemu rastu, vyrovnanému rozpočtu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Babiš

Teraz najčítanejšie