Denník N

Ústavný súd rozhodol, že Bašternák by nemal mať nárok na účinnú ľútosť

Opozícia v lete organizovala protesty proti Robertovi Kaliňákovi. Foto N – Tomáš Benedikovič
Opozícia v lete organizovala protesty proti Robertovi Kaliňákovi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prvý senát Ústavného súdu v auguste rozhodol, že pri podvodoch s vratkami DPH sa účinná ľútosť nedá uplatniť. Pred šiestimi rokmi rozhodol ten istý senát inak.

Prvý senát Ústavného súdu v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová rozhodol v auguste v daňovej kauze tak, že to môže mať zásadný vplyv aj na to, ako budú orgány činné v trestnom konaní postupovať v kauze Ladislava Bašternáka. Na svojom facebooku na to upozornil aj Daniel Lipšic.

Bašternák je majiteľom bytu, v ktorom býva premiér Robert Fico. Od marca je obvinený z trestného činu krátenia dane za to, že si mal v apríli 2012 od štátu vypýtať fiktívne vratky DPH za dva milióny eur. Stalo sa tak začiatkom roka 2012, keď ešte platil „starý“ trestný zákon. Ten nerozlišoval medzi krátením dane a podvodom s vratkami DPH a oba tieto skutky označoval ako krátenie dane. Zákon zároveň hovoril, že ak obvinený daň dodatočne zaplatí, môže byť zastavené jeho stíhanie. Od 1. októbra 2012 platí nový zákon, ktorý umožňuje ľútosť iba pri krátení dane, ale už nie pri fiktívnych vratkách DPH.

Po tom, ako Bašternáka obvinili, pred políciou deklaroval záujem uplatniť si účinnú ľútosť a zaplatiť dva milióny eur, aby sa vyhol stíhaniu. Polícia ani prokuratúra doteraz o jeho žiadosti nerozhodli, aj preto, že Bašternák stále peniaze nezaplatil.

Súd v roku 2017: Vratky nie sú daň, ktorá sa dá dodatočne zaplatiť

Nové rozhodnutie Ústavného súdu znamená, že Bašternák

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie