Denník N

Potemkinovský kandidát alebo celebrita, ktorá môže poraziť Putina? Kto je Xenia Sobčaková

Reprofoto – Instagram X. S.
Reprofoto – Instagram X. S.

Rebelka z dobrej rodiny, celebrita z reality šou a najnovšie aj prezidentská kandidátka. Xenia Sobčaková chce kandidovať „proti všetkým“ a podľa kritikov pomôcť Putinovi k ďalšiemu víťazstvu.

Keď oznámila, že bude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018 proti Vladimirovi Putinovi, hneď sa objavili úvahy, že je falošnou kandidátkou – s cieľom vytvoriť dojem, že ruské voľby sú napriek všetkému predsa len súťažou.

Problém je však v tom, že keď to oznamovala, najobľúbenejší opozičný líder Alexej Navaľnyj sedel vo väzení za organizovanie protikorupčných protestov a ruská volebná komisia oznámila, že ak bude chcieť kandidovať na prezidenta, tak najskôr v roku 2028.

Putin teda môže kandidovať ešte dvakrát bez toho, aby sa bál reálneho súpera. Známa ruská celebrita Xenia Sobčaková ním veľmi pravdepodobne nebude. Sama v rozhovore pre Guardian povedala, že má malú šancu vyhrať, nemá politickú stranu a ani len program. Stačí sa jej štylizovať do roly – ak ste unavený z Putina a jeho režimu, voľte ma.

„Je to potemkinovský kandidát. Bude kandidátka ‚proti všetkým‘, teda aj proti sebe. Avšak jej cena na komerčných podujatiach stúpne dramaticky,“ povedal Denníku N o „párty dievčati“ s prezidentskými ambíciami ruský politológ Andrej Kolesnikov z moskovského Carnegieho centra.

Jej predvolebná stránka má v preklade adresu – Sobčaková proti všetkým.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Ruské voľby

Teraz najčítanejšie