Denník N

Ako Babiš dobyl Česko a prečo sú jeho predstavy o vládnutí nebezpečné

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský miliardár Andrej Babiš vyhral s obrovským náskokom. Analytici sa obávajú, či sa z umierneného populistu nestane autokrat.

V politike je Andrej Babiš len päť a pol roka, no aj to mu stačilo na to, aby jeho hnutie ANO vyhralo české voľby s obrovským náskokom pred ostatnými stranami.

Zvíťazil vo všetkých desiatich krajoch a dostal takmer 30 percent. Na zloženie koalície mu k vlastným 78 poslancom stačí zohnať len 23 poslancov, a tak je veľmi pravdepodobné, že bude premiérom.

Nevídaný úspech

Česko by tak mohlo mať prvýkrát po páde komunizmu na svojom čele Slováka, ktorý sa stále nenaučil dobre po česky, predátorského miliardára a zároveň človeka, ktorý je obvinený z majetkovej trestnej činnosti.

Bude aj prvým českým premiérom, ktorého ŠtB evidovala ako svojho agenta.

Ako je možné, že Babiš so svojou stranou ANO vyhral voľby, a čo Česko s jeho vládou čaká?

Základom jeho politiky je starostlivo pripravený mix umierneného populizmu a kritiky systému. Berie si niečo z euroskepticizmu, hoci vraj nie je za vystúpenie krajiny z EÚ či NATO. Má zásadné výhrady proti migrácii, no nevystupuje ako rasista ani ako otvorene xenofóbny človek.

V náznakoch hovorí o Rómoch ako o ľuďoch, ktorí zneužívajú systém, ale otvorene protirómsky nie je. Zavádza niektoré opatrenia zvyšujúce transparentnosť, sám je však obvinený z dotačného podvodu, ktorý sa týka eurofondov. Nie je jednoznačný pravičiar a mnohé z jeho plánov sú skôr ľavicové a smerom k ľavici sa presúva stále viac.

Používa slangové výrazy a úspešne sa snaží priblížiť k masám. Má nato aj vlastné kanály. Okrem potravinárskeho, chemického a poľnohospodárskeho je totiž aj mediálnym magnátom.

Napriek tomu, že je populistom, ktorý nie je ideologicky vyhranený, ide v podstate o ekonomického liberála,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie